Stránky

2. mája 2025

Almužna dobrého slova

 

Jaroslav Durych: Zastavení

Praha, Mladá fronta, 1996

Literárne dielo českého katolíckeho spisovateľa Jaroslava Durycha (1886–1962) je druhovo a žánrovo pestré a bohaté a je v istom zmysle náprotivkom tvorby vtedy aj dnes protežovaných autorov hlavného prúdu (napríklad Karla Čapka), a to svojou katolíckou orientáciou, duchovným estetizmom i odmietaním toho, čo sa s súčasnosti nazýva liberálna demokracia.

J. Durych písal poéziu (lyrickú aj epickú), básne v próze, eseje, meditácie, poviedky, novely, romány, divadelné hry, odborné state literárne a lingvistické, popritom sa aktívne venoval publicistike. V medzivojnovom období založil a redigoval dva významné časopisy: RozmachAkord. Neskôr bol z politických dôvodov ostrakizovaný, od roku 1941 až do smrti mu nevyšiel žiaden nový titul, hoci tvoriť neprestal; v rokoch vnútorného exilu napísal niekoľko diel, ktoré sú v kontexte jeho tvorby dôležité, osobitne treba spomenúť románovú tetralógiu Služebníci neužiteční o jezuitskej misii v Japonsku v 17. storočí (hlavným hrdinom je misionár a mučeník blahoslavený Karol Spinola).

Kniha Zastavení predstavuje výber z autorových krátkych próz – v celej šírke tvorivých postupov, zahŕňa realistické poviedky aj básne v próze a texty imaginatívne, snové, tajomné, prekračujúce hranice zmyslovej skúsenosti. Ako čítame v redakčnej poznámke na záložke, ide miestami o „majstrovské evokácie s existenciálnym presahom“. Vskutku, autor dáva svojim textom spirituálnu dimenziu, z čoho vyplýva smerovanie k mysticizmu a duchovnej exaltovanosti. Vladimír Justl v doslove nazvanom Tam a tady výstižne poznamenáva, že Durychova spisba sa vyznačuje nezameniteľným štýlom a vyhraneným prístupom k skutočnosti, prelína sa v nej racionálnosť a intuitívnosť, znova a znova sa pripomína tajomstvo viery, krásy, lásky, hriechu a odpustenia, života a smrti.

V prítomných prózach nachádzame nemálo sýtych obrazov, metafor, alegórií či podobenstiev, nemálo významových odkazov a podnetných myšlienok nesúcich pečať nadčasovosti. Za programové možno považovať slová z prózy Básnik a svět o tom, že úlohou umelca-básnika nie je chváliť svet, ale chváliť Boha: „Nie je nič úžasnejšie a krajšie ako videnie Božích skutkov...“ Život je dar a človek je v podstate živý iba z almužny, „každá milosť, krása, radosť a láska je almužnou“ (poviedka Almužna), darom či milodarom, ktorý má pôvod v pravde stvorenia. Táto myšlienka sa ako návratný motív rozvíja vo viacerých textoch, okrem iných v próze s názvom Sen, kde je spomenutá „almužna dobrého slova“. Jaroslav Durych sa svojou literárnou tvorbou pričlenil k spisovateľom, ktorí dobré slovo šírili a slúžili mu s vedomím zodpovednosti.

 

Ján Maršálek


::

Súvisiaci článok: Náboženské eseje Jaroslava Durycha.


::

Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.