Stránky

7. júla 2025

Viera a bázeň

 

Kristína Ondrkálová

„Dôveruj celým srdcom Hospodinovi a nespoliehaj sa na svoj rozum. Na všetkých svojich cestách ho poznávaj a on sám ti urovná chodníky. Nerob sa múdrym vo svojich očiach, ale maj bázeň pred Hospodinom a odvráť sa od zla. Uzdraví sa tvoje telo a vzpružia sa tvoje kosti.“ (Prísl 3,5–8).

Dávna i nedávna história Cirkvi, ako aj biblické texty nám ukazujú mnohopočetné príklady svedkov viery, jednoduchých ľudí a svätcov, ktorí dôverovali Pánovi. Bez tejto dôvery by nesplnili Boží plán, zámery, ktoré mal s nimi Boh. Veď si len spomeňme na Pannu Máriu, na svätého Jozefa alebo Mojžiša, koktajúceho muža, ktorý ani len nedúfal, že by mohol vyviesť izraelský národ z faraónovho otroctva do zasľúbenej zeme, alebo na svätého Pavla, ktorého Boh pre svoje zámery musel najprv zhodiť z koňa a načas oslepiť; spomeňme si na Bernadetu, sestru Faustínu, na malých pastierikov Františka, Hyacintu a Luciu, na kapucínov pátra Pia a Leopolda Mandiča, mystičku Gemmu Galganiovú, na svätého Augustína, Charbela, Serafíma zo Sarova, Františka z Assisi a mnohých ďalších.

Svojím životným príkladom ukazujú, ako veľmi si Boh cení jednoduchosť srdca, pokoru, poníženosť, bázeň a v neposlednom rade dôveru v neho. O tejto skutočnosti hovorí aj Ježiš: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým. Áno, Otče, tebe sa tak páčilo. Môj Otec mi odovzdal všetko. A nik nepozná Syna, iba Otec, ani Otca nepozná nik, iba Syn a ten, komu to Syn bude chcieť zjaviť“ (Mt 11, 25–26).

Bázeň pred Bohom a vieru (dôveru) v neho môžeme každodenne pestovať aj my. Dejiny Cirkvi nám ukazujú, že tieto atribúty sú základnými piliermi na to, aby človek videl veľké skutky Božie (porov. Jn 6, 28–29) vo svojom živote aj v živote iných ľudí.

 

Kristína Ondrkálová


::

Súvisiace zamyslenie: Pravý pokoj.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.