| Karol Dučák |
Všemohúci Boh na počiatku stvoril svet pre
svoju česť a slávu a pre dobro človeka. Na planéte Zem, ktorú
Všemohúci určil za domov pre ľudstvo, stvoril rastliny, zvieratá i celú
prírodu, a toto všetko postavil do služieb ľudí. Boh stvoril človeka na
svoj obraz a podobu, pričom ho oslávil a povolal k večnému životu. Sám
Stvoriteľ sveta urobil z človeka najdôležitejšieho živého tvora na svete.
Katolícka cirkev však učí, že človek má mať rád aj zvieratá a má
s nimi zaobchádzať ohľaduplne.
V Katechizme Katolíckej cirkvi (KKC) je
okrem iného uvedené, že „zvieratá sú Božie tvory... Aj ľudia majú byť k nim
láskaví. Je vhodné si pripomenúť, s akou ohľaduplnosťou zaobchádzali so
zvieratami svätí, ako svätý František Assiský alebo svätý Filip Neri“ (KKC,
2416).
A o niečo ďalej KKC uvádza: „Je teda oprávnené používať zvieratá na pokrm a zhotovovanie šatstva. Možno ich udomácniť, aby pomáhali človekovi pri jeho prácach a v jeho voľnom čase. Lekárske a vedecké pokusy na zvieratách sú morálne prijateľné, ak zostávajú v rozumných medziach a prispievajú k liečeniu ľudí alebo k záchrane ľudských životov“ (KKC, 2417).
A v KKC je uvedené aj toto: „Protirečí
ľudskej dôstojnosti zvieratá zbytočne trápiť a márniť ich životy. Rovnako je
nedôstojné utrácať na ne sumy peňazí, ktoré by mali prednostne zmierňovať
ľudskú biedu. Zvieratá možno mať rád, ale nemá sa na ne zameriavať láska, ktorá
patrí len ľuďom“ (KKC, 2418).
Podľa poslednej citovanej vety človek nemá zahrnovať zvieratá takou
láskou, aká môže patriť len človeku ako korune tvorstva. Ak sa v spoločnosti začne stavať život
zvieraťa na úroveň života človeka, je jasné, že takáto spoločnosť sa riadi
zvrátenými hodnotami. Žiaľ, aj na Slovensku sme svedkami prípadov, keď zvrátená
láska k zvieratám vážne ohrozuje ľudské životy. Podľa údajov TV Markíza
bolo v rokoch 2024 a 2025 zaznamenaných na území SR 40 útokov
medveďov na ľudí, pričom medvede usmrtili dvoch ľudí v roku 2024
a jedného človeka v roku 2025 (porov. markiza.sk).
V tomto roku bolo zaznamenaných k 4. júnu 2026 už šesť útokov
medveďov, pričom štyria ľudia skončili v nemocnici (porov. markiza.sk).
Je to jednoznačný dôkaz toho, že
v posledných rokoch sa medvede na Slovensku nebezpečne premnožili
a je nevyhnutné radikálne znížiť stavy populácie medveďa hnedého. Pritom
ešte pred sto rokmi bola medvedia populácia na pokraji vyhynutia. Konkrétne „v
roku 1932, keď sa uzákonila celoštátna ochrana medveďa, sa počet jedincov
odhadoval na 30 – 40 kusov s výskytom hlavne na strednom Slovensku. Zákaz lovu
od roku 1932 ochránil zvyšky izolovanej populácie v Západných Karpatoch...“ (casopisveronica.cz).
Bolo v tej dobe zaiste správne chrániť
medvede, pretože Slovensko si bez existencie medveďa možno len ťažko
predstaviť. Lenže stavy medvedej populácie musia byť starostlivo regulované,
aby nedošlo k ohrozeniu obyvateľstva a to sa v posledných rokoch
trestuhodne zanedbalo.
Dnes už je na Slovensku viac ako tisíc medveďov hnedých. Zistiť presný počet je takmer nemožné
a rôzne zdroje sa rozchádzajú v uvádzaných počtoch jedincov.
Napríklad „v rámci poľovníckej štatistiky bolo za rok 2022 vykázaných 3 160
jedincov, k čomu sa po zhodnotení všetkých dostupných ukazovateľov prikláňa aj
Národné lesnícke centrum s odborným odhadom 2 500 – 3 200 ks“ (co-to-je.sk). Lenže
„iný názor na počet medveďov má Štátna ochrana prírody SR, ktorá zverejnila
štúdiu zameranú na odhad početnosti medveďa hnedého na Slovensku. Podľa nej
vedci z Univerzity Karlovej a Českej zemědělskej univerzity odhadujú veľkosť
populácie na 1 056 jedincov“ (co-to-je.sk).
V každom prípade je však isté, že
Slovenská republika má neúmerne vysoký plošný výskyt medveďov. Najmä
v posledných rokoch došlo k alarmujúcemu premnoženiu medvedej
populácie na Slovensku, o čom svedčí aj skutočnosť, že medvede čoraz častejšie
schádzajú z lesov v horách do obývaných oblastí, pretože v svojom
prirodzenom prostredí už nenachádzajú dostatok potravy pre svoju premnoženú
populáciu. V dôsledku toho ohrozujú obyvateľstvo. Veď „kým v roku
2016 Štátna ochrana prírody SR evidovala jeden útok medveďa na človeka,
v roku 2023 ich bolo už dvanásť...“ (minzp.sk).
Je nanajvýš chvályhodné, že súčasná vládna
koalícia na Slovensku začala s masívnym odstrelom medveďov, pretože jedine
urýchlené zníženie populácie na primeranú úroveň môže garantovať bezpečnosť
obyvateľstva. Keď však človek sleduje slovenské masmédiá hlavného prúdu, nemôže
uveriť vlastným očiam. Koľko krokodílích sĺz sa vyleje pri bedákaní nad počtom
zastrelených medveďov! Ale už málokto prelieva slzy nad obeťami útokov.
Iniciatíva My sme les a organizácia Aevis v spolupráci s Via Iuris podali
dokonca niekoľko desiatok žalôb na Ministerstvo životného prostredia SR za
umožnenie odstrelu medveďov. A iniciatíva My sme les v roku 2025 „spustila
zbierku na financovanie žalôb proti nezákonným odstrelom a na opatrenia
znižujúce lákanie medveďov do blízkosti ľudí“ (spravy.pravda.sk).
A ja sa niekedy pýtam: koľko ľudí ešte budú
musieť medvede zraniť, alebo nedajbože zabiť, aby sa stupídni členovia
ochranárskych združení už konečne zobudili a pochopili, že život jedného
človeka je hodný viac ako život tisícich medveďov?! Nad čím máme plakať? Nad počtami
zastrelených medveďov alebo nad každým jedným človekom, ktorého pripravil
medveď o život alebo o zdravie?! To má ľudský život v SR tak malú
cenu, že budeme venovať ochrane medveďov väčšiu pozornosť ako ochrane človeka?
Ako hlboko ešte slovenskí ochranári klesnú? Ako hlboko ešte klesne naša
spoločnosť? Kedy sa konečne dožijeme toho, že človek ako koruna tvorstva bude
mať na Slovensku garantovanú vyššiu bezpečnosť ako zvieratá?
Karol Dučák
::
Prosíme, nebuďte ľahostajní.
Postavte sa za pravdu, vyjadrite svoj názor – napríklad formou komentára pod
článkom.
Ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete
získať publikácie z našej edície, prihláste sa
na odber e-mailového mesačníka: podrobnejšie informácie.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Pravidlá diskusie v PriestorNete
1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.