- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

26. marca 2017

Slovo na nedeľu (61)

Tu Kain povedal svojmu bratovi Ábelovi: „Vyjdime si von!“ A keď boli na poli, napadol Kain svojho brata Ábela a zabil ho.
(Gn 4, 8)
Po prečítaní predošlých riadkov z knihy Genezis vám určite napadne: tak ako vtedy, tak aj dnes sa ľudia zabíjajú úplne zbytočne a vlastne bez príčiny... Príčina je – závisť, ako v prípade Kaina, ktorý závidel svojmu bratovi, že Pán na neho vzhliadol a na neho nie.
Zabiť brata. Sestru. Prípadne otca, alebo matku. Môže byť ešte niečo strašnejšie? Dokážete si predstaviť ten nával zlosti, ktorý zapríčiní takýto strašný čin? Kde je svedomie? Kde zostala láska k blížnemu? Ako dokážeme zabiť blízkeho človeka? Netvrdím, že smrť niekoho „cudzieho“ je niečo menej, ale predsa len, zabiť svojich najbližších sa vymyká normálnemu rozumu.

Nie, nedokážem si to predstaviť a ani neviem, či sa dá tento čin nejako zdôvodniť. O ospravedlnení nemôže byť ani pomyslenia! Môže normálny človek siahnuť na život svojej matky? Tej, ktorá mu dala život? Tá, ktorá prebdela množstvo nocí a strážila jeho pokojný spánok, pokiaľ on sa umáral v chorobe? Nepredstaviteľné.
Žiaľ, Kainov je na našom svete obrovské množstvo. Zabíjajú a zabíjajú. Majú krvavé ruky a vlčie svedomie. Takéto konanie sa  pred Bohom nedá nijako ospravedlniť! Všetci majú „Kainove znamenie“, ktoré sa nedá zmyť...
Robert Hakala
::
Predchádzajúce: Slovo na nedeľu (60)
::

Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.