- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

14. januára 2022

Zmena srdca

 

Kristína Ondrkálová

Kdekto si povie: Ak by som zarábal viac peňazí, ak by som mal nové auto, ak by som mal lepšiu rodinu, viac priateľov, ak by som videl kus sveta, ak by som nebol chorý a starý, ak by som si mohol dovoliť to či ono, ako môj sused, ak by som mal lepšie bývanie, vzdelanie, či ak by som mal viac pokoja, viac lásky, viac trpezlivosti, viac sebavedomia, viac šťastia bol by som...  šťastnejší.

Vo vypočítavaní toho, aká životná okolnosť a podmienky by človeka urobili naozaj šťastným, by sme mohli pokračovať donekonečna. Veľa ľudí si myslí, že v tom, aby dosiahli skutočné šťastie, im bránia práve ich nepriaznivé životné okolnosti a podmienky, v ktorých sa nachádzajú, a ich zmena by automaticky priniesla úspech a pocit životnej spokojnosti.

Skúsenosť mnohých dobre zabezpečených, vzdelaných či slávnych ľudí potvrdzuje, že to  nie je to tak. A platí to aj naopak: koncentračné tábory, gulagy, chudobné pomery, slabé rodinné zázemie, choroba, postihnutie či iné životné tragédie a celoživotné traumy nemusia byť pre človeka konečnou zastávkou na ceste k tomu, aby dozrel na celistvú osobnosť, ktorá svojím talentom, vlohami či životom žitým najmä pre druhých zanecháva vo svete nezmazateľnú stopu.

„Zmeniť miesto nie je riešenie, zmeniť činnosť nie je riešenie. Riešenie je zmeniť svoje srdce. A ako ho zmeníme? Modlitbami.“ – Hovorí Matka Tereza. Niekedy Boh nezmení našu situáciu, pretože sa snaží zmeniť naše srdce.

„Vtedy, keď už nedokážeme zmeniť situáciu, stojíme pred výzvou zmeniť sami seba“ (Viktor Frankl).

 

Kristína Ondrkálová


::

PriestorNet patrí ľuďom súcim na slovo, rozhľadeným a kultivovaným...
Staňte sa jeho priaznivcom: podrobnejšie informácie.

1 komentár:

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.