![]() |
| Ilustračná snímka: Ján Grešák |
Slepcov pes
so sieťkou na sny
pre ktoré sa
ktosi zbláznil
uprostred dňa
človečinu upytliačil
hostinu hojnú s oblohou
(raketami rezanou oblohou)
zapili fajnšmekri
litrami červenej
a siestu trávili
pri hudbe
svištiacich striel
za zvukov árií
takto sa Zem
krajšie krúti
tlieskajú do taktov
ľúbožrúti ľúti
keď v štvrtiach
štvrtia lokaji
zlovujú olovom
na nový deň

Fajnšmekri. Ako chápem túto báseň? Ako protivojnovú. Silnú. Ako ironický šplech do tváre „fajnšmekrom“ obľubujúcim „štvrtenie v štvrtiach“, obľubujúcim svišťanie rakiet a litre červenej... Červená farba krvi ich opája a opíja, tak ako aj moc.
OdpovedaťOdstrániť