- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

11. mája 2010

Mediálna psychóza

Choroba šialených kráv, vtáčia chrípka, prasacia chrípka, výbuch sopky na Islande... Čo majú tieto problémy spoločné?

Priame škody, ktoré spôsobili, boli omnoho menšie než škody nepriame  vyvolané niekedy až nepochopiteľným nafukovaním problému a neadekvátnym informovaním o ňom.
Znova sa ukázala (v spomínaných prípadoch deštrukčná) sila masmédií. Psychóza, ktorú podnietili, ovplyvnila aj kompetentných, takže sa rozhodovali pod tlakom a z opatrnosti nariaďovali niekedy neprimerané opatrenia.
Stačí spomenúť nedávnu hystériu okolo tzv. prasacej chrípky. Niekoľko týždňov šlo o hlavnú tému správ, hoci na túto chorobu zomrelo podľa dostupných údajov menej ľudí ako na obyčajnú sezónnu chrípku, nehovoriac o iných chorobách alebo napríklad autohaváriach... Prehnané opatrenia (nákup veľkého množstva vakcín) stáli nemálo peňazí  a sú to peniaze vyhodené; o očkovanie je minimálny záujem, odmietajú ho aj zdravotníci.
Podľa niektorých hlasov šlo o veľkú hru farmaceutických firiem. Možno áno a možno nie, v každom prípade však šlo o hru, z ktorej ťažili médiá, naháňajúce sa za chytľavými témami a senzáciami.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.