- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5. júna 2010

Fotopohľad: Skalka pri Trenčíne

(Farebný svet na čiernobielej fotografii)
Anjel (Foto: JM)
Tento modliaci sa anjel ma zaujal v kaplnke bývalého kláštora na Veľkej Skalke. Areál kláštora je sčasti obnovený a sprístupnený verejnosti, nachádza sa v krásnom prírodnom prostredí neďaleko od Trenčína. Ide o jedno z najstarších pútnických miest na Slovensku. Pozostáva zo spomínaného komplexu bývalého kláštora na Veľkej Skalke a z kostola, priľahlej budovy a kalvárie na Malej Skalke. V prvej polovici 11. storočia tu žili svätci Andrej-Svorad a Beňadik. Mladší z nich, Beňadik, na Skalke zomrel mučeníckou smrťou (1033). Na ich pamiatku tu založil nitriansky biskup Jakub I. v roku 1224 benediktínske opátstvo. Viac informácií o tomto pozoruhodnom mieste nájdete napríklad na oficiálnych stránkach mesta Trenčín. A ešte dávam do pozornosti zaujímavý riport o Skalke, ktorý uverejnil na svojom blogu Jozef Javurek.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.