- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5. marca 2011

Zrkadlo týždňa - 9/2011

Veľká časť dotknutých samospráv i občanov odmieta chystané zrušenie niektorých vlakových spojov (znova sa šetrí na nepravom mieste?)... Na východe Slovenska zatkli človeka, ktorý bol doteraz známy ako úspešný podnikateľ a účastník dobročinných akcií (na jednej z nich sa dal odfotografovať s prezidentovou manželkou)... A podľa mediálne zverejnenej informácie sa v Slovenskej televízii opäť rozsvieti Lampa (ako vieme, pod lampou býva najväčšia tma)...

V načatom zozname viac či menej dôležitých a viac či menej súvisiacich udalostí a správ by sa dalo ešte dlho pokračovať. Ale výpočet zaujímavostí nie je dôležitý, dôležitá je podstata. A k podstate patrí mravná norma, ktorou je zaviazaný každý človek. Preto v tohtotýždňovom zrkadle odzrkadlím myšlienku nášho veľkého mysliteľa Ladislava Hanusa, ktorú som našiel v jeho knihe s názvom Človek a kultúra:

"Sloboda vôle je výsadou. Je slobodou opravdivou, doslovnou. Človek môže konať proti zákonu, proti svedomiu, proti svojmu Stvoriteľovi, môže popierať všetko, slobodu i seba, môže konať sprosto, konať zvrhlo, po infernálny okraj zvrhlosti. Povie sa preto, človek je všetkého schopný. No sloboda nech sa nezamieňa s ľubovôľou. Slobodné konanie má svoje následky a svoje dôsledky. Najmä ten najzávažnejší, dôsledok vnútroosobný: za svoje slobodné konanie je človek zodpovedný."
(Ladislav Hanus: Človek a kultúra; Bratislava, Lúč 1997; s. 77)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.