- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

15. apríla 2012

O čítaní a písaní

Zrkadlo týždňa - 15/2012


Viacerí ľudia majú literárne ambície, pokúšajú sa tvoriť literatúru, ale akosi im to nevychádza; nazdávam sa, že neraz stroskotávajú práve na nečítaní. Áno, čítanie a písanie úzko súvisia, spisovateľ musí byť aj (a v prvom rade) čitateľom. Veď texty sa píšu spravidla na to, aby sa čítali, aby boli čítané. A ide tiež o kvalitu napísaného. Bez pravidelného čítania sa nedá naučiť dobre písať, resp. vyjadrovať sa na primeranej úrovni (ak sú nejaké výnimky, tak len potvrdzujú pravidlo). Ako dlhoročný autor i porotca niekoľkých literárnych súťaží viem, o čom hovorím.

Spisovateľ sa čítaním (okrem iného) učí písať, a učí sa to po celý život. Pekne to pri istej príležitosti (v článku O nečítaní) vyjadril básnik, spisovateľ, textár i výtvarník Daniel Hevier: „Čítanie je dýchanie mojej mysle, okysličovanie môjho zraku, posilnenie môjho srdca, doping pre moju fantáziu... bez čítania by som rýchlo skončil aj ako spisovateľ.“

Čítanie podporuje fantáziu a tvorivosť, obohacuje nás o nové poznatky, zlepšuje našu slovnú zásobu. Literatúra je nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. Preto je dôležité čítať, a to nielen špecializované odborné publikácie, ale aj beletriu, čiže poéziu a prózu.

V súvislosti s čítaním a písaním chcem ešte spomenúť ten fakt, že čítaním získavame alebo si obnovujeme znalosti z gramatiky – pri písaní nerobíme chyby, vizuálne si pamätajúc správny tvar slova. Vzdelaný, kultúrny človek si teda nachádza čas na dobrú knihu i v dnešnej uponáhľanej dobe. Tuším Romain Rolland svojho času povedal, že ľutuje ľudí, ktorí nepoznajú radosť z čítania kníh... Tak teda do čítania, priatelia!

Odporúčam: príspevky z rubriky Literatúra.

1 komentár:

  1. Je to tak, ale býva to aj inak, že človek číta celý život a až neskôr píše :)

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.