- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

12. apríla 2012

O poézii

Poézia je pohľad na svet z inej strany, iným spôsobom, inými očami. Všeobecne je považovaná za prvý literárny prejav človečenstva. Podľa Dušana Slobodníka, autora diela Cesty k poézii, jej zrod súvisí s úsilím prvobytného človeka rozšíriť svoje poznanie sveta, pričom od začiatku prispievala a prispieva k rozvoju myslenia a je nielen odrazom, ale aj inšpirátorom života.

Slovník slovenského jazyka vysvetľuje, že poézia je slovesná umelecká (veršovaná) tvorba využívajúca viazanú reč. Francúzsky básnik Claude Roy zas prirovnáva poéziu k bosonohej dievčine, ktorá hovorí pošepky, vyhýba sa svetlám a pozlátenému palácu, namiesto toho poskytuje pôžitok nepočetným vyvolencom a potešenie samotárom...

Rôznych definícií a charakteristík poézie je mnoho, ona však všetky presahuje. Poézia ozvláštňuje a obohacuje náš život. Na jej krídlach môžeme kedykoľvek zaletieť do zvláštnej a krásnej krajiny imaginácie. Stojí za to hľadať ju, objavovať a prijímať. Pretože, ako sa píše v Knihe kníh, nielen chlebom je človek živý.

Úryvok zo zbierky úvah Stopy v priestore.

2 komentáre:

  1. Zaujímavé definície poézie a hádam by sa mohli vytvárať ďalšie. Je to podobné, ako pokusy o definovanie lásky,,,

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Krídla, na ktorých možno kedykoľvek zaletieť do zvláštnej krajiny imaginácie - toto je pekné prirovnanie. Poézia je aj odzrkadlenie toho svojho vnútorného sveta, v ktorom sme absolútne slobodní a môžme konať skutočne tak, ako cítime a aj bez dodržiavania spoločenských konvencií... :)

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.