- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

21. októbra 2012

Vymyslený čas, skutočná odvaha


Zrkadlo týždňa – 42/2012
O tom, čo sa udialo v uplynulých dňoch, by sa dalo napísať mnoho. Ja sa teraz obmedzím iba na dva podľa mňa pozoruhodné momenty: tvrdenie o neexistencii času a skok zo stratosféry.

V jednej svojej dávnej básni som napísal, že čas je len výmyslom zúfalcov. A teraz National Geographic Česko priniesol článok, podľa ktorého fyzik Julian Barbour tvrdí, že čas neexistuje. Je to len ilúzia vyvolaná v ľudskom vnímaní zmenami, ktoré sa okolo nás dejú. V skutočnosti tvorí všetko jeden prepojený celok, ktorý sa zaobíde bez času... Ak vás táto téma zaujíma, predmetný článok si môžete prečítať tu.
Rakúšan Felix Baumgartner skočil na zem z výšky 39 km. Pravdaže s padákom, ale ten sa otvoril plánovane až po niekoľkých minútach, odvážnemu skokanovi sa tak podarilo voľným pádom prekonať rýchlosť zvuku. Táto udalosť bola hodne medializovaná. V množstve rôznych publikovaných materiálov som našiel jedno kratučké, ale výstižné a pôsobivé video, ktoré v skratke zachytáva Baumgartnerov výstup do stratosféry aj následný zoskok. Uvádzam odkaz: video.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.