- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

3. januára 2014

Falošná dobročinnosť

(Z Pisárovho glosára)
V čase vianočných sviatkov sa viac než inokedy konajú rôzne dobročinné, charitatívne akcie. Chvályhodné. Veď vždy sa nájdu ľudia, ktorí potrebujú pomoc. Lenže: nie je dobročinnosť ako dobročinnosť.
Iné je dávať z vnútornej potreby a iné dávať okázalo, pred kamerami, s hlučnou reklamou... V takýchto prípadoch sa nemôžem zbaviť pocitu, že sa dáva len z nadbytku a z vypočítavosti. Lebo aj na tom sa dá zarobiť.

Dobročinnosť vystrkovaná na obdiv sa mi vidí falošná, posmrdkáva mi neúprimnosťou a samoľúbosťou. Lepšie, milšie a myslím, že aj účinnejšie je pomáhať bez zbytočných slov, nenápadne, bez očakávania pochvaly či uznania.

:: Bohdan Pisár glosuje: Nabudúce o kritike.
:: Predchádzajúca glosa: Honba za mamonou.
:: PriestorNet: Niečo navyše.

1 komentár:

  1. Natrafil som teraz na výrok sv. Jána Zlatoústeho:
    "Najprv prestaň kradnúť a až potom dávaj milodary."

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.