- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

24. januára 2017

Medailón: Ľubomír Kotrha

Predstavujeme popredných slovenských karikaturistov
Ľubomír Kotrha
Ak by sa úspešnosť tvorby slovenských karikaturistov mohla zmerať získanými oceneniami, Ľubomír Kotrha z Trenčína by iste patril medzi najúspešnejších.
Keďže do svojich pätnástich rokov býval povedľa zlatovského futbalového ihriska, odkiaľ je prekrásny výhľad na skvost mesta – historický Trenčiansky hrad, nečudo, že ako chlapec spolu s ďalšími rovesníkmi hral takmer denne až do zotmenia futbal na malé aj veľké bránky. Časté zápaly priedušiek a pľúc prekazili dráhu talentovaného futbalistu! Keď mal čo len chvíľu času, bral papier, ceruzku a púšťal sa do kreslenia, najmä hradu. Neskôr ho vedel nakresliť aj spamäti. Okrem kreslenia a športu sa rád venoval čítaniu múdrych kníh, čo potom prerástlo do písania poviedok a básničiek. Ak by ich bol v tom čase niekto zaslal do nejakej redakcie, možno by mu dodnes zostala aj písomná pamiatka na toto preňho veľmi dôležité detské tvorivé obdobie.

Mal byť stavbárom. Lenže počas štúdia na stavebnej priemyslovke v rokoch 1965–1969 aj krátkeho pôsobenia na Fakulte architektúry SVŠT v Bratislave sa stretol s profesionálnym humorom – prostredníctvom bývalého satiricko-humoristického Roháča, samozrejme najskôr ako čitateľ, neskôr aj ako prispievateľ. Podčiarkujeme, aktívny prispievateľ! Avšak až po získaní kresliarskej zručnosti a vlastného rukopisu a nakreslení množstva kreslených vtipov, sa začali tieto jeho výtvory objavovať aj na stránkach ďalších vtedy československých renomovaných periodík.
Ľubomír Kotrha
Okrem kresleného humoru píše (dnes už veľmi zriedka) aj epigramy, aforizmy, poviedky, scenáre... Popritom sa Ľubo, ak ho tak familiárne môžeme osloviť, venoval aj intenzívnemu hľadaniu vlastnej charakteristickej postavičky, čo sa mu vraj, ako hovorí, doteraz úplne nepodarilo, a hľadanie pokračuje ďalej.
Kreslený humor spočiatku bral ako zábavu, záľubu. Až keď zistil, že by ho to mohlo uživiť, dal sa na túto dráhu profesionálne, hoci mnohí ho od tejto myšlienky vážne odhovárali. Napokon sa predsa len nestal architektom, ale v roku 1970 sa zaradil doslova medzi profesionálnych humoristov. Veril si, keďže mu nechýbal zmysel pre humor a nápady, pričom zvládol aj kresliarsku techniku, čo je veľmi dôležitý aspekt, pretože myšlienka by mala tvoriť spolu s kresbou určitú kvalitatívnu symbiózu, ak to takto jednoducho možno vyjadriť.
S výnimkou Antarktídy sa jeho obrázky (kresby) objavili na všetkých ostatných kontinentoch sveta. Píše aj básne pre deti i dospelých, je ilustrátorom kníh a kalendárov, vyhotovuje plagáty, logá pre firmy a všeličo iné. Proste, profesionál.
V jeho prípade, keďže nie je nežným pohlavím, môžeme hovoriť aj o veku, má 66 rokov, je ženatý, otec dvoch detí. Zo všetkých už spomínaných aktivít by bolo možné dedukovať, že Ľubomír Kotrha je veľmi pracovitý človek. Ale podľa jeho vlastných slov presne opak je pravdou. Je vraj lenivý, pohodlný, a najmä s pribúdajúcimi rokmi čím viac robí, tým pociťuje viac únavy a bolesti. „Ej, kde sú tie časy, keď som denne nakreslil sedemdesiat vtipov?!“ nostalgicky si zaspomínal a povzdychol umelec.
Napokon, dnes už ani nie je dostatočný priestor na publikovanie, najmä čo sa týka pôvodnej satirickej a humoristickej tvorby. A vraj, humor lieči. Ktovie či iba konzumenta, alebo aj tvorcu... Napriek tomu zostáva Ľubomír Kotrha naďalej verný slovenskej satire a humoru, respektíve ich kresleniu. Napokon, ako sa vyjadril, iné už robiť ani poriadne nevie...
Prvá kniha kreslených vtipov s názvom DIAGNÓZA XY mu vyšla v roku 1980. Spomenúť treba aj animovaný seriál detských večerníčkov pre Slovenskú televíziu DADA A DODO (1983–1991), ktorý má štrnásť častí, pričom ďalšie námety a scenáre neboli pre nedostatok financií realizované.

Ľubomír Kotrha žije a pracuje trvale v Trenčíne. V súčasnosti spolupracuje so všetkými slovenskými periodikami, ktoré ešte uverejňujú kreslený humor. Sporadicky prispieva aj do Literárneho týždenníka. Občas sa čosi objavuje z jeho tvorby aj v Česku, Nemecku a vo Švajčiarsku. Zopár obrázkov, v rámci charity, venoval grátis aj istý čas vychádzajúcemu slovenskému satiricko-humoristickému časopisu Extra Roháč.

Doposiaľ má publikovaných približne päťdesiat tisíc kreslených vtipov. Mal viacero samostatných výstav doma i v zahraničí a každoročne sa jeho kresby objavujú v rôznych mestách sveta v rámci kolektívnych výstav. Doteraz získal skoro 150 ocenení z medzinárodných súťaží kresleného humoru.

Pripravil: Milan Kupecký
Karikatúry: Ľubo Kotrha
::
Súvisiace články:

Tvorivá cesta Vladimíra Pavlíka

Spomienka na Viktora Kubala

::

Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.