- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

30. apríla 2017

Slovo na nedeľu (65)

Pane, otvor moje pery a moje ústa budú ohlasovať tvoju slávu.
(Ž 51, 17)
Niekedy sme slabí a nedokážeme povedať to, čo chceme. Kľučkujeme. Vyhovárame sa. Snažíme sa naše slová zahmliť, povedať iba niečo, čo nám nemôže ublížiť a priťažiť. Obyčajne bývame alibistickí, snažíme sa povedať iba to, čo nám vyhovuje, prípadne z čoho budeme mať nejaký osobný prospech.
Prečo je tomu tak? Prečo nám robí problém povedať všetko, o čom sme presvedčení, že je v danom momente správne? Vedú nás k tomu rôzne dôvody. Niekedy nechceme ublížiť druhému, alebo sa bojíme povedať pravdu o takej skutočnosti, ktorá by mohla priťažiť nám. Mohli by sme sa stať terčom verbálneho útoku, zosmiešnenia...

Je to skutočne tak, keď povieme niečo na adresu kresťanstva a nášho Pána Ježiša. Mnohokrát radšej mlčíme a bojíme sa vyznať svoju vieru – pozíciu, ktorú zastávame v tejto „chúlostivej“ otázke. Žalostné je najmä to, že pokiaľ by sme sa na adresu Pána vyjadrili negatívne, bolo by to z pohľadu sveta pre nás lepšie, ako keď náš názor je opačný.
Prečo sa bojíme vypovedať svoj obdiv k Pánovi? Prečo necháme rozprávať tých, ktorí Pána Ježiša očierňujú a znevažujú? Prečo nie sme silní a naša odvaha je taká malá? Slová žalmu sú veľmi výstižné: Pane, daj mi silu a odvahu, aby som povedal všetko o Tebe, o Tvojom učení, o Tvojej láske. Pane, buď mojím spoločníkom a nedopusť, aby som v niektorých chvíľach zapochyboval a prejavil slabosť. Buď mi vždy oporou!
Robert Hakala
::
Predchádzajúce: Slovo na nedeľu (64)
::

Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.