- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

20. septembra 2017

Sila dobra a zla

Vlado Gregor
Človek pred šesťdesiatkou dosť často bilancuje svoj život a väčšinou je to na báze veľmi konkrétnych zážitkov a príhod. 
Robím teraz na „Patrónke našej akademickej“, ktorá je lemovaná dvoma zastávkami mestskej dopravy. Na Mokrohájskej je domov pre fyzicky postihnutú mládež a pred človekom tam defiluje veľa nešťastia a trápenia. Oproti veľkej zastávke na Patrónke je zase ústav pre mentálne postihnuté deti. Ako študent som tam brigádnicky vozil mäso a bol som prekvapený, aké sú tie deti, ktoré Luther nazýval dielom diabla a Hitler ich aj plánovane chcel likvidovať, neustále a hlboko šťastné.

Zlo má veľký priestor a často mu ho my sami dávame, ale som z celoživotných skúseností presvedčený, že dobro má oveľa silnejšie možnosti a poistky a že výkupná cena utrpenia, ktorú nám neprekonateľne priniesol Ježiš Kristus, je realita a fakt.
Je niekedy ťažké znášať ľudskú zlobu a neprajnosť, a poznáme to z rodín i zamestnaní, že je ťažké niekedy slušne sa správať a „nenechať zapadnúť slnko nad svojím hnevom“, ale musíme si neustále uvedomovať, že je neproduktívne a iracionálne hnevať sa na rybu za to, že je mokrá...
Ako správny katolík zase končím latinským úslovím: Múdremu to stačí (SAPIENTI SAT). 

Vlado Gregor
::

Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.