- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

29. apríla 2018

Slovo na nedeľu (116)


Pozrite na moje ruky a nohy, že som to ja! Dotknite sa ma a presvedčte sa! Veď duch nemá mäso a kosti – a vidíte; že ja mám.
(Lk 24, 39)
Keď stretneme niekoho zo svojich známych, spoznáme ho zväčša veľmi jednoducho: podľa tváre. Tá je našim identifikačným znakom. Každý máme určité črty, ktoré nás charakterizujú. Nie sú to len oči, ale aj iné detaily  tváre – zuby, líca, úsmev, nos... Podľa týchto znakov rozoznávame ľudí a nemôžeme si ich pomýliť s niekým druhým.
U Pána Ježiša toto spoznávanie neplatí. Učeníci svojho Pána nespoznávali podľa čŕt tváre, ale podľa znakov, ktoré dosvedčili, že to je naozaj On. Ježiš nehovorí: pozrite sa mi do očí a uvidíte, že som to ja. On im ukazuje svoje ruky, nohy a celé doráňané Telo, ktoré bolo pribité na kríži.

Identifikačnými znakmi Pána boli stopy po klincoch a jazva v boku. Iba tieto bolestivé miesta presvedčili učeníkov, že naozaj stojí pred nimi Učiteľ. Živý. Ten istý ako predtým. Iba s jedným podstatným rozdielom: tri dni v hrobe... Tvár mohla učeníkov zmiasť. Ale rany, znaky Jeho utrpenia a Zmŕtvychvstania, tie ich nemohli pomýliť. Sú nezničiteľné a trvajú a budú trvať, pokiaľ svet bude svetom.
Rany po klincoch sú nezmazateľným a jedinečným identifikačným znakom. Ak ich vidíme, patríme do kruhu Jeho žiakov, nasledovníkov a vyznávačov. Teda medzi tých, pre ktorých tieto jazvy na Jeho Tele sú znakom vykúpenia! A večného života!
::
Predchádzajúce: Slovo na nedeľu (115)
::
Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.