- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

22. februára 2010

O kritike

Bežne sa hovorí, že kritizovať je ľahké. Nie je celkom tak. Ľahké je kritikárčiť, znevažovať, povrchne a zlomyseľne posudzovať. Ale kritizovať?
Kritika je hodnotenie. Správna kritika predpokladá zodpovednosť a primeranú znalosť problematiky, najmä ak chce byť vážna a prísna. Správna kritika neuráža, je kompetentná a konštruktívna. Ale často namiesto kritiky či posúdenia príde odsúdenie. Nazývajme preto veci pravým menom: kritiku kritikou, neodbornosť neodbornosťou a osočovanie osočovaním! Tak ako dielo poukazuje na svojho tvorcu, tak aj spôsob vyjadrovania poukazuje na pôvodcu – vtáka poznáš po perí a človeka po reči.
Škoda, že sa z nášho jazyka vytráca slovo kritikaster (v slovníkoch označené za zastarané), čo znamená „zlomyseľný, zlý, prepiaty kritik“. Neraz by sa ho žiadalo použiť!

5 komentárov:

 1. Môj pohľad je, že takto jednoducho sa o kritike nedá hovoriť, to slovo má totiž niekoľko významov a má blízko aj k vyjadreniu vlastného názoru a tá hranica nie je tak jednoznačná. Ja som si preto pri písaní o filmoch a inej kultúre zvolil pojem "moje dojmy", resp. postrehy. Pritom sa dívam na veci z úrovne mojich vedomostí a skúseností. K vyjadreniu "odborného" názoru často stačí aj cit a intuícia... Ale berte toto len ako vstup do diskusie :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ďakujem za vyjadrenie názoru.
  Súhlasím s tým, že slovo kritika má niekoľko významových odtienkov, ale jeho základný význam je "hodnotenie, posudzovanie", a to znamená vyjadrenie nielen záporov, ale aj kladov toho, čo hodnotíme. Hodnotenie by malo byť v rámci možností objektívne.
  Žiaľ, v praxi sa neraz kritika stotožňuje výlučne s negatívnym pohľadom.
  Myslím si tiež, že kritika sa nevylučuje s vyjadrením vlastného názoru, práve naopak.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Definícia hovorí presne tak, že je to "hodnotenie, posudzovanie" a snaha o objektivitu by mala byť zrejmá, aj keď často ide o silne subjektívny názor, hlavne ak nejde o kritiku odborne fundovanú.

  V blogoch môžeme takú fundovanú málokedy očakávať, vždy treba rátať so subjektívnym videním, ale vždy je dobre, ak za ním cítiť snahu o objektivitu.

  Z nejakých neznámych príčin sú niektorí autori citliví aj na odlišné názory, tobôž na kritiku, ktorá hodnotí negatívne. Pozitívnu "kritiku" pritom majú nesmierne radi. Ja to riešim tak, že tam radšej "nekritizujem" :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Veru tak,
  neúprimné potľapkávanie po pleci možno nakrátko poteší, ale nepomôže; pomôže dobre mienená kritika.

  OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.