- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. marca 2010

Vysťahovalectvo

Slováci aj v súčasnosti opúšťajú svoju vlasť. Masová emigrácia nepatrí iba minulosti, znova a znova sa vracia do nášho života.
Vysťahovalectvo bolo, aspoň doteraz, hádam vždy a všade vnímané ako negatívny jav: či už šlo o odchod za prácou alebo odchod z politických, náboženských či svetonázorových dôvodov. Potvrdzujú to takmer bez výnimky učebnice dejepisu a ďalšie spoločenskovedné publikácie. Masová emigrácia svedčí o niečom nedobrom v štáte, z ktorého ľudia odchádzajú, resp. utekajú.
V poslednom čase však u nás sledujem podivnú zmenu. Ľudia stále viac (aspoň navonok) schvaľujú a odobrujú odchod do cudziny (bez návratu), ako keby to bolo niečo prirodzené a osožné či dokonca vítané. Odhliadnuc od ľudí s túlavou krvou, je predsa pre človeka šťastím, keď nájde dobré podmienky na život vo svojej domovine. A keď tie dobré podmienky musí hľadať inde, ide o problém vyžadujúci si pozornosť.

2 komentáre:

  1. Nevidím to tragicky, myslím, že ešte stále pôsobí pretlak z uzavretia, v ktorom sme boli v minulosti a to pôsobí aj na mladých. Psychológia sa prenáša generačne... Našu situáciu je treba vidieť a hodnotiť z nadhľadu, nie sme osamotení, pôsobí na nás aj množstvo vonkajších faktorov, okrem iného aj východzie a pretrvávajúce rozdiely v ekonomickej situácii štátov a to je objektívny fakt. Skôr ma trápi, že práve niektorí mladí nariekajú a bedákajú, že všetko je nanič, ale tí nebudú spokojní nikde, len vonku budú čušať...

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ani ja to nevidím tragicky, ale považujem za potrebné poukázať na existujúci problém.
    Ide aj o to, že vonku naši ľudia vykonávajú zväčša prácu, ktorá je pod ich (vzdelanostnou) úrovňou.

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.