- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

27. novembra 2010

Citát týždňa (47/2010) – Ján Šalgovič

V dôsledku mnohorakosti nových médií a nepredstaviteľného množstva informácií sa v mnohých z nás začína prebudovávať myšlienkové a spomienkové ústrojenstvo. Odborníci na činnosť mozgu medzičasom dokázali, že v našom mozgu sa už zmenili neuronálne prepojenia... počítače nás odbremeňujú od toľkých mentálnych úkonov, že v priebehu času sa v našich mozgoch zmenšujú príslušné neuronálne prepojenia a regióny, ba niekedy dokonca úplne zanikajú.
Ján Šalgovič (Impulz č. 3/2010)

Môj komentár: Autor v článku nazvanom Mozog digitálneho neandertálca (z ktorého citujem) upozorňuje na riziká spojené s nástupom a používaním nových informačných technológií (povrchnosť, nerozlišovanie hodnôt, strata schopnosti samostatne rozmýšľať...) a v závere vyzýva, aby sme prestali poslúchať kompjútre a chránili sa závislosti od nich. Zaujímavé, podnetné - stojí za úvahu!

2 komentáre:

 1. Je, aj nie je to tak.

  Povrchnosť? Prečo? Človek je taký, aký je, niečo prijíma povrchne a niekde sa zavŕta do hĺbky - podľa osobnostného typu a záujmu.

  Nerozlišovanie hodnôt? Kto áno, kto nie, vec skúsenosti.

  Strata schopnosti samostatne rozmýšľať? Sme všelijakí, niekto sa nechá ovplyvniť každými TV novinami, iní si tvoria názor z viacerých zdrojov a hodnotia kvalitu zdroja podľa skúsenosti.

  Páčila sa mi veta, kdesi vyslovená:

  "No blogoch je najnebezpečnejšie to, že niekto im môže uveriť" :) a to platí aj o celom internete (tam niekedy treba brať s rezervou aj encyklopedické údaje), treba si vyberať, hodnotiť a porovnávať...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Spomínané riziká vyplývajú z charakteru nových technológií - na tom asi ťažko niečo zmeníme, zmeniť musíme (mali by sme) náš prístup, v tom zmysle, aby nám technika slúžila, nie my jej.

  OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.