- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

3. decembra 2010

Citát týždňa (48/2010) - Milan S. Ďurica

Ak by sme mali definovať to, čo Nemci nazývajú Zeigeist - duch času - uplynulého 20. storočia až po našu súčasnosť, asi najstručnejšie by sme tak urobili výrazom "všetko naopak". Ono "naopak" či "naruby" sa prepletá všetkým, od najväčších a najvyšších charakteristík verejného i súkromného života až po minimálne, naoko zanedbateľné detaily banálnych materiálnych produktov. (...)
Dlhé storočia na čele veľkých politických štruktúr stáli pomazané osobnosti dynastií cisárov a kráľov, ktorých vláda trvala po celé generácie toho istého rodu. Dnes vládnu prezidenti a predsedovia vlád alebo diktátori, ktorých moc je dôsledkom revolúcií alebo voľby parlamentov a trvá kratučké obdobie niekoľkých rokov.
Milan Stanislav Ďurica (Kultúra č. 20/2010)

Môj komentár: Za uplynulých sto rokov sa svet zmenil viac než predtým za tisícročie. Takzvaní pokrokári (po novom demokratickí liberáli) jasajú. Ale zmena sama osebe nie je kvalitou... Čo sa zmenilo k lepšiemu a čo k horšiemu? Nie je teraz (takmer) všetko naopak?!

1 komentár:

  1. Po zmene volajú tí, ktorí sa chcú dostať k moci a ich zmanipulovaní stúpenci. Hovorí sa, že zmena je život, ale kontinuita je zárukou pokoja a rozvoja.

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.