- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

22. novembra 2011

Pokrok nezastavíš (Je to super?)

Slovák ešte donedávna, keď sa vyjadroval o niečom pozitívnom, povedal, že je to napríklad dobré, užitočné, správne, príjemné... alebo použil iný výraz z bohatej zásoby slovenčiny - mohlo to byť trebárs úspešné, zaujímavé, potešiteľné, vydarené... či dokonca skvelé, výborné či vynikajúce.
Ale dnes si priemerný Slovák v takomto prípade vystačí s jedným jediným slovom: super. Nuž čo, ako sa vraví, pokrok nezastavíš.
Povedzme si pravdu, ľudia málo čítajú a ešte menej čítajú kvalitnú literatúru, dávajú prednosť zväčša veľmi plochým textom v časopisoch a na internete (a pohyblivým obrázkom).
Milovníkovi slovenčiny musí byť smutno z toho, ako sa dnes vyjadrujú už aj naši verejní činitelia, redaktori, moderátori, herci..., čiže ľudia, ktorí sú (aj) za používanie jazyka platení.
Zrno odhadzujeme a napchávame sa otrubami.

Poznámka: Krátky slovník slovenského jazyka (Vydavateľstvo SAV Veda) vykladá slovo "super" ako hovorový výraz s významom "výborný, vynikajúci, výborne, vynikajúco". Synonymický slovník slovenčiny uvádza k slovu "super", resp. "výborne" prinajmenej 25 synoným! Je teda z čoho vyberať.

Súvisiaci článok: Niečomu nerozumiem.

3 komentáre:

 1. Minimalizácia vládne svetom. Aj v poézii sa čoraz častejšie vyskytuje zhusťovanie okamihu do jednej vety, prípadne do dvoch, pričom sa nenechá vyniknúť opis danej situácie využitím bohatej slovnej zásoby, randenie mladých preskakuje fázy večerných prechádzok iba tak - ruka v ruke, vzťahy a ich láskavé prejavy sa minimalizujú pod taktovkou rozumu, zostručnievajú sa rozvinuté citové prejavy na strohé vyjadrenia, konanie človeka je pod tlakom minimalizovania času na rozhodovanie.. atď.... atď.
  Tak sa sa nemožno čudovať, že niečo, čo v človeku vyvolá úžas, príjemné pocity, obdiv, potešenie v jenom okamihu, sa zhutní do jedného Super... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ale ja by som to nebrala zas tak tragicky :). Myslím, že je dosť ľudí, ktorí majú záľubu v používaní jazyka v jeho rozvinutej forme a takisto si myslím, že v rámci rozhovorov (napr. rodičmi s deťmi) im tú bohatosť slovnej zásoby a výrazov v rámci svojich možností aj odovzdávajú :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Otruby sú vraj, ako vláknina, zdravé. Niektorí odborníci však už prišli na to, že to nie je celkom pravda. Ja radšej používam slovo "fajn" namiesto super, alebo "fíha" namiesto wau. Ale niekedy je predsa len super super. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.