- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

10. novembra 2011

Zrkadlo týždňa - 45/2011

Naše (bulvárne) masmédiá nám už teraz a do omrzenia pripomínajú, že aj tohto roku príde Mikuláš i Vianoce. Tejto téme sa venuje vo svojom komentári s názvom Už je tu, uverejnenom v Katolíckych novinách č. 44, Marian Šuráb:
"Ak však vo veľkom predstihu prichádza Mikuláš, tak aj my musíme vo veľkom predstihu uvažovať o spiritualite nakupovania vianočných darčekov. Predovšetkým si zachovajme pokoj. Duchovne silní jedinci nepodľahnú vonkajšiemu tlaku. Tí slabí sa však rýchlo stanú súčasťou nakupujúceho stáda."
Veru, my konzumenti - návštevníci nákupných centier, sa neraz správame stádovito a v rozpore s vlastnými záujmami i vlastným presvedčením. Marian Šuráb použil zaujímavé slovné spojenie: spiritualita nakupovania. Zvyčajne je však nakupovanie prepojené s niečím iným, čo má od spirituality ďaleko... Vieme sa vzdať tejto potreby či vášne aspoň v deň sviatočný?!

1 komentár:

  1. Mám šťastie, že reklamy na "šťastné a bohaté" Vianoce sa mi dlhodobo a s nebývalým úspechom darí odfiltrovávať zo svojho života. Atmosféru Vianoc, takých mojich Vianoc, spojených s rodinnou pohodou, vnútorným stíšením, možno bilancovaním, spomínaním, odpúšťaním, vyrovnávaním sa s nenaplnenými snami a vziať ich ako nevyhnutnú súčasť života a vôbec prežívaním tej duchovnej podstaty Vianoc, to všetko začnem vnímať až také tri týždne pred nimi. Aj keď samozrejme, darček nesmie chýbať :)

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.