- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

17. novembra 2011

Zrkadlo týždňa - 46/2011

Sedemnásty november - oficiálne, podľa kalendára - Deň boja za slobodu a demokraciu. Pamätáme si, my už nie celkom mladí, na eufóriu spred 22 rokov. Čosi veľké sa vtedy pohlo - u nás, okolo nás i v nás.
Začiatkom decembra ´89 som si do denníka zapísal: "17. XI. 1989 sa začala pokojná demokratická revolúcia. Veľa sa už podarilo spraviť, ale najväčšie bitky nás ešte len čakajú. Neviem, ako to všetko dopadne."
A teraz? Citujem z aktuálneho čísla dvojtýždenníka Kultúra:
"Čím viac sa vzďaľujeme od novembra 1989, tým zreteľnejšie sa javí, že ktosi použil, ba doslova zneužil svätú túžbu národov na lepší, spravodlivejší, mravnejší život... Vstúpili sme do sveta, od ktorého nás komunisti odizolovali tak dokonale, že sme ho v porovnaní s tým svojím vnímali ako raj slobody. Ale akáže sloboda nás to pohltila?"
(Teodor Križka v článku Vrstvenie dejín; In: Kultúra č. 19/2011)

Užitočný odkaz: Kultúra.

2 komentáre:

  1. Anonymný17.11.11

    Sloboda je dar, ktorý sme dostali od mocných, aby sme boli ticho. :) Takéto "náhle" dejinné zvraty niekto dávno pred tým dôkladne pripravil, ako november, tak aj zrušenie federácie...

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ale kto tie dejinné zvraty pripravuje?
    Nie my všetci?

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.