- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. februára 2013

Čítam, čítaš, čítame (1)


Anketa o knihách a čítaní

Za slovami v nadpise by sa asi patrilo dať otáznik. Všeličo totiž nasvedčuje tomu, že v poslednom čase ľudia čítajú menej. Keď premýšľam o príčinách, prichádzajú mi na um naše zvyčajné zdôvodnenia, prečo si nenachádzame cestu ku knihám: vyhovárame sa na nedostatok času a rýchle životné tempo, poukazujeme na každodenné povinnosti, ako aj na množstvo iných ponúk a lákadiel, ktoré sa stali bežnou súčasťou života...

Namýšľame si, že sme dostatočne informovaní, a pritom vieme stále menej. Unikajú nám súvislosti, naše poznanie je priveľmi povrchné a fragmentárne. Zvykli sme si rýchlo obracať strany, prepínať programy, bezcieľne blúdiť internetom... Chýba nám pokora a trpezlivosť, a tak sa ocitáme v permanentnom časovom strese. Pravdaže, neplatí to vždy a o každom – nechcem paušalizovať, ale naznačený trend je zjavný.
Príčiny netrpezlivosti a povrchnosti súčasníkov majú hlboké korene. Domnievam sa, že súvisia s celkovým charakterom doby a s naším vnútorným (duchovným) nastavením. Tak či onak, sústredené čítanie kvalitnej literatúry (čítanie pekných, múdrych, dobrých kníh) nám umožňuje spomaliť tempo, stíšiť sa, zatiahnuť na hlbinu, rozšíriť si obzor.
Neoklieštená ľudská múdrosť (ale aj história, z ktorej sa treba poučiť) je ukrytá v hrubých knihách, ale dnes, zdá sa, ľudia také knihy temer vôbec nečítajú. Chcel by som aspoň trochu rozprúdiť diskusiu o mieste literatúry (a osobitne beletrie) v našom živote. A vzbudiť záujem, vymeniť si skúsenosti a odporúčania. Preto predkladám nasledujúce otázky:

Ako vnímate problematiku literatúry a jej spoločenskej percepcie?
Čo pozoruhodné ste čítali, čítate, prípadne chcete čítať?
Ktoré knihy vás zaujali?
Máte svojich obľúbených autorov?

Do ankety sa môže zapojiť každý záujemca. Vaše odpovede na anketové otázky očakávam na adrese: redakcia@priestornet.com. Reagovať môžete aj formou komentára pod článkom. Odpovede budem postupne uverejňovať na týchto stránkach (v rubrike Literatúra ). Vopred ďakujem za spoluprácu – JM.

2 komentáre:

 1. Čítanie kníh nie je liek na všetko. Jednou z príčin, prečo sa málo číta, je to, že je málo dobrých kníh a veľa duchovne prázdnych. Podružná otázka znie: čo je dobrá kniha? Odpovede môžu byť celkom oprávnene rôzne. A ak už niekto číta, tak práve také povrchné, písané podľa osvedčených schém "bestselerov". Čítať všetko bez výberu, nie je únosné, lebo kvôli jednej možnej múdrej vete sa neoplatí čítať celú knihu. Na druhej strane vieme, že je taká doba, že všetci vieme "písať", ale "čítať" vie málokto. Aj vďaka dostupnosti internetu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. W abt, s obsahom komentára súhlasím, až na jednu výnimku - podľa mňa je dobrých kníh dosť, určite viac, než dokáže jeden človek prečítať, nech by žil hoci aj dvesto rokov. (Už som sa zmieril s tým, že nespoznám všetko zaujímavé zo svetovej literatúry.)
   Čo je to dobrá kniha? Áno, odpovede môžu byť oprávnene rôzne, no z druhej strany - sú všeobecne a dlhodobo uznávaní autori, tvoriaci svojimi dielami akýsi zlatý fond; kultúrny človek by mal prečítanú aspoň časť.
   Inak, niečo by sa patrilo podčiarknuť: o schematických bestselleroch, alebo o písaní bez čítania... Vďaka!

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.