- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

27. apríla 2013

Nové prikázanie


Zrkadlo Písma – 17/2013

Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás. Podľa toho poznajú všetci, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať.
(Jn 13, 34-35)

Ježiš vo svojej rozlúčkovej reči opätovne pripomenul prikázanie lásky. Na pozadí starého (starozákonného) sveta toto prikázanie svieti ako žiarivá hviezda, ako naša hviezda, ako slnko.

Slnko si nevyberá, svieti na každého. Ale človek sa môže ukryť, môže vliezť do jaskyne či dokonca zaliezť do tmavej diery plnej odpadkov. Aká krásna, lákavá i zradná je sloboda! V básnickej skladbe Rudolfa Dobiáša Litánie k slobode čítame:

Ave, milostiplná sloboda,
ty Bohom požehnaný dar,
si naše vzkriesenie i zmar,
/.../
aj ruža rajská, ktorú zahodia,
tiež úfnosť diabla, hriešna nádoba...

Sloboda bez lásky degeneruje. Ježišovo prikázanie nie je v konečnom dôsledku príťažou, je radou, oporou, záchranou. Vari nie je hrozivé, ako spoločnosť túto základnú normu popiera?

::
Predchádzajúce zamyslenie: Zjavenie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.