- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

28. augusta 2014

Čaro rozprávky

(Z Pisárovho glosára)
Drgáňal sa na starej strakatej svini cez dedinu. Ľudia sa mu smiali, ale on si z toho nič nerobil. Ukazovali naňho prstom a inak ho nevolali, iba Popolvár Hnusná tvár...
Zvláštna povaha, ten Popolvár. Na jednej strane prostoduchý, nevýbojný, napohľad zmierený s postavením nedoceneného človeka, na druhej strane poctivý, nelenivý, ochotný pomôcť. A to sa mu vyplatilo: zmenil sa, a tak sa k nemu aj osud priaznivo naklonil a napokon ho s radosťou prijali až v kráľovskom paláci. Zo zaznávaného a odstrkovaného pecúcha sa stal kráľ!

Mojím zámerom však nie je prerozprávať tento príbeh, chcem povedať čosi iné. Teraz, v strednom veku, začínam opäť objavovať čaro rozprávky – tej klasickej, resp. ľudovej, lebo treba povedať, že väčšine tzv. moderných rozprávok ani vlastný autor nerozumie, nieto ešte deti či ich rodičia. Zato príbehy z našej ľudovej pokladnice sú naozaj pútavé a nadčasové; obsahujú nespochybniteľné mravné posolstvo, napriek množstvu násilných scén a rozličných mátožných postáv, ktoré sú do nich zahrnuté, nie však samoúčelne.
Ľudové rozprávky v sebe spájajú pravdu, krásu a dobro – aby spoločne zvíťazili nad lžou, škaredosťou a nespravodlivosťou. Sú to malé umelecké skvosty, schopné zaujať človeka každého veku, zamerania i vzdelania. Len k nim treba pristupovať bez predsudkov, s čistou a otvorenou mysľou. Čítanie či počúvanie starobylých rozprávok nás vracia do sveta fantázie, prostredníctvom ktorého sa dostávame bližšie k tajomnej pravde o živote.

::   Bohdan Pisár glosuje: Nabudúce o klamlivej reklame.
::   Predchádzajúca glosa: O kultúrnom povedomí a bezvedomí.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.