- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5. októbra 2014

Na čom sa lámu dejiny

ZÁPISNÍK – týždeň 40 / 2014
Žijeme v prostredí, ktoré sa tvári ako tolerantné, nezaujaté, neutrálne vo veciach náboženstva a svetonázoru. Môže sa dokonca zdať, že dnešnému západnému svetu sú náboženské témy ľahostajné. Skúste však verejne vysloviť jasný katolícky postoj!
Jednoznačnosť, istota presvedčenia je považovaná za čosi nenáležité, provokatívne, demagogické. No nie vždy a vo všetkom. Sú témy, ktoré sa povinne prezentujú a interpretujú jednofarebne, podľa akéhosi nepísaného, ale o to tvrdšieho zákona (politickej korektnosti), napríklad inkvizícia, stredovek, holokaust, Slovenský štát. V niečom sa teda jednoznačnosť nielen toleruje, ale priam vyžaduje. Prečo potom toľký odpor voči kresťanstvu, osobitne katolíctvu?

Keď si to utriedime a pravdivo pomenujeme, dospejeme k tomu, že všetko sa láme v istom bode. Doslova všetko, čo hýbe životom ľudí, možno pomerať jediným kritériom. Dejiny sa lámu na postoji k Bohu a ku Kristovi.
Povedz mi, čo si myslíš o Ježišovi Kristovi, ako ho vnímaš, či ho prijímaš alebo odmietaš, a ja ti poviem, kto si. Alebo z druhej strany: Povedz mi, ako sa staviaš k tej či onej otázke, a ja ti poviem, aký je tvoj vzťah ku Kristovi.
Ján Maršálek
::
Predchádzajúca stránka Zápisníka: Boj pokračuje.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.