- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

17. januára 2016

O láske trochu inak

Podstatou sveta je láska. Tento pojem však nemôžeme zužovať. Láska má rôzne podoby aj stupne a je dôležité, aby sme ich vedeli rozlíšiť. V prípade „podstaty sveta“ máme na mysli Lásku ako synonymum Boha – dobrotivú stvoriteľskú silu, ktorá chcela, aby bolo niečo namiesto ničoho, ktorá dáva život a udržiava ho.
Hovoríme teda o rôznych podobách lásky. Iný je vzájomný vzťah muža a ženy, iný je vzťah rodiča k dieťaťu. Láska v kresťanskom zmysle prihliada aj na duchovné hodnoty, pokladá ich za prvoradé, vníma každého človeka ako súčasť Božieho projektu stvorenia.

Kresťanstvo nežiada od nás rovnaký vzťah ku každému, žiada diferencovaný prístup, opretý o zdravý, racionálny základ, zohľadňujúci reálne okolnosti a skutočné potreby blížneho. Nedokážeme, nemôžeme v každom vidieť sympatického a dôveryhodného človeka, ale v každom máme vidieť Krista. Bez lásky k Bohu niet lásky k človeku.
Ján Maršálek
::

PriestorNet patrí ľuďom súcim na slovo, rozhľadeným a kultivovaným...
Staňte sa jeho priaznivcom: podrobnejšie informácie.

6 komentárov:

 1. Anonymný18.1.16

  Ak označiť nejaké jedno čosi, za podstatu sveta, nie je to jednoduché, to čosi, vytypovať. Že by to mala byť láska, sa mi nezdá. Najprv by bolo potrebné uvažovať, o akú podstatu nám ide, čo pod tým myslíme.
  Podstatou sveta by mohla byť jeho existencia, materiálne bytie, obohatené vedomím - schopnosťou vnímať seba a okolitý svet. Cit lásky vnímam ako jeden z prejavov vedomia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vyčítate mi niečo, čo sám robíte - aj vy označujete "nejaké jedno čosi" za podstatu.
   Podstatou sveta nemôže byť jeho existencia, lebo to je vlastne jedno a to isté. Podstata sveta, resp. jeho prvotná príčina musí byť mimo sveta.
   Ak hovorím v tomto súvise o láske, mám na mysli silu a vôľu urobiť niečo dobré.

   Odstrániť
  2. Anonymný19.1.16

   Podstatou sveta by potom mohla byť skôr zvedavosť a snaha byť niečim. Som zvedavý ako je to byť atómom, baktériou, rastlinou, živočíchom, vesmírom. Láska, smútok, radosť, nenávisť sú produktom bytia, nie jeho príčinou.

   Odstrániť
 2. Anonymný21.1.16

  A o iluzórnom Bohu nevieme nič relevantné povedať. Ale vymýšľať môžeme všeličo a tiež aj veriť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Povedal to tuším Chesterton: Len blázni a ateisti nemávajú pochybnosti.

   Odstrániť
 3. Anonymný22.1.16

  Tak toto ma pobavilo :D

  OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.