- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

3. januára 2016

Právo a povinnosť

Každé právo je späté s povinnosťou. Nejde pritom o nejakú formálnu spätosť, ale o hlboké vnútorné prepojenie, ktoré vychádza priamo z podstaty, z potreby a nutnosti rovnováhy v živote jednotlivca i spoločnosti.
Keď berieme len práva a nie k nim prislúchajúce povinnosti, narúšame rovnováhu, bez ktorej sa nemožno dlhodobo udržať. Súčasný trend zdôrazňovania práv a opomínania povinností je teda nebezpečný, vedie k nestabilite a nespravodlivosti. Mravnosť si vyžaduje aj prijatie zodpovednosti, aj obetu a námahu.
Treba však pripomenúť, že platí aj opačná závislosť. Tak ako je každé právo previazané s povinnosťou, tak je povinnosť previazaná s právom. Kto má povinnosti, a plní si ich, tomu patria primerané práva, zaslúži si ich, zaslúži si aj odmenu, aby sa dosiahla vyváženosť, aby bolo vyhovené mravnému imperatívu.
Ján Maršálek
::

P. S.
Možno patríte k tým, ktorých obsah tejto stránky zaujal.
Ešte viac dobrého čítania získate, keď budete odoberať náš e-mailový vestník:
podrobnejšie informácie.

1 komentár:

  1. Anonymný3.1.16

    Ešte by som dodal - právo a sloboda, bez povinnosti a zodpovednosti, generuje anarchiu. anonymný 1

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.