- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

13. októbra 2016

Humor je valuta

Milan Kupecký
Oslovili sme humoristu Milana Kupeckého, ktorému vyšla v poradí druhá humoristická kniha s drobnými literárnymi útvarmi. Prezentoval ju v týchto dňoch aj v Hlohovci na 11. ročníku bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň. Využili sme jeho prítomnosť a položili mu niekoľko otázok.

Mohli by ste nám v krátkosti povedať, čo je obsahom vašej druhej, tentoraz športovo ladenej knihy?
M. Kupecký: Humor je jediná valuta, ktorá platí nielen v EÚ, ale na celom svete. Táto myšlienka uvádza moju knihu myšlienok, humoresiek a vtipov so športovou tematikou, pod spoločným názvom Spoza čiary.


Témou 11. ročníka Fraštackého tŕňa bola „voda“, nie šport. Iba pre zaujímavosť, máte v novej knihe aj myšlienky, ktoré súvisia s touto kvapalinou bez chuti a bez zápachu?
M. Kupecký: Hoci témou tejto knihy je šport, sú v nej aj myšlienky súvisiace s vodou. Napríklad: Jedine s výkonom kanoistu to môže ísť dolu vodou. Alebo: Rieka je najväčší športovec. Stále preteká. A ďalšie: Ak sa prehrá, aj pohár vody má horkú príchuť. / Po futbalovom zápase mal mokrý dres, nie od pohybu, ale na rozmoknutom teréne padol do kaluže.

Výborne! Poznáme vás ako publicistu a humoristu, neúnavného propagátora všetkého, čo s humorom súvisí. Organizátorov nášho podujatia teší, že ste aj propagátorom súťaže Fraštacký tŕň. No takmer legendárny je váš boj o zachovanie časopisu Roháč. 
M. Kupecký: Žiaľ, Roháč bol už vopred odsúdený na zánik. Pre satiru, ktorá smeruje do výšin, čiže smerom hore, a kritizuje úsmevným slovom i obrazom nekalé veci, ktoré sa dejú najmä v politike. Zlodejčina sa reálne prirovnáva a viaže k divokej privatizácii, ďalej sú to rôzne kauzy a nekalé špinavosti mocných tohto sveta, ktoré by sa mali cestou satiry pranierovať. Za tzv. totality Roháč musel čeliť cenzúre a uverejňovať iba tzv. komunálnu satiru. Dnes nie je takmer žiadna satira, lebo printové a elektronické médiá sú v rukách oligarchov, najmä zahraničných, ktorí predsa nedovolia uverejniť príspevky, ktoré kritizujú a zosmiešňujú ich samotných. Nepripustia, ako sa vraví, vpustiť si blchu do kožucha. Uverejňujú iba ak humor, napríklad vtipy, čo je niečo iné než satira. A nikomu sa tým „neublíži“. Mohol by som o tom hovoriť viac, pretože pozorne a so záujmom, tak ako mnohí ľudia, sledujem dianie okolo seba a vidím, že je čo kritizovať, je komu a čomu nastaviť krivé zrkadlo. Tomuto žánru, čiže humoru a najmä satire, sa venujem od čias, keď som v sebe objavil zmysel pre humor. 

Predpokladám, že ako humorista ste aj fanúšikom športu, vďaka čomu vznikla aj vaša kniha Spoza čiary....
M. Kupecký: Samozrejme. Od mlada som aktívne i rekreačne hral futbal. Ako dlhoročný publicista som sa venoval predovšetkým humoru. Najmä písaniu aforizmov. Čiže som človek, ktorý vymýšľa a píše najmä krátke literárne útvary. Aj dnes, hoci iba sem-tam, sa nájde priestor na ich uverejnenie. Uvediem zopár čerstvo vymyslených: Veľa ľudí počas Nežnej vyšlo do ulíc. No mnohí na nej aj zostali. / Komunisti nám nedovolili ani len žobrať. Žobreme vďaka demokracii. / Chcel by som vstúpiť do nejakej zaostávajúcej politickej strany. Vo vedúcej som už bol. / Oveľa ľahšie je sociálnu podporu odsúhlasiť, ako z nej vyžiť. / V rámci sebestačnosti v potravinách musíme dbať na to, aby počet volov v parlamente neprevýšil počet tých v živočíšnej výrobe. / Najviac prekladané sú diela Václava Havla. Z kúta do kúta.

Stále však odbočujeme od témy. Hovorili sme o knihách...
M. Kupecký: Nielen táto kniha, ale aj tá predchádzajúca obsahuje aforizmy, myšlienky, ktoré počas žurnalistického pôsobenia som si zapisoval a publikoval ich vyše päťdesiat rokov v rôznych printových i elektronických médiách. Čo je zárukou, že sú kvalitné. 
Dovoľte mi však nehovoriť iba o sebe, ale spomenúť tých, bez ktorých by žiadna moja kniha neuzrela svetlo sveta. Obe knihy sú vlastne dvojknihami, pretože sú netradične ilustrované samostatnými karikatúrami a spomínaní humoristi sú vlastne spoluautormi.  Sú to konkrétne: váš hlohovský karikaturista Ferko Bojničan, ďalej jeho blízky priateľ, humorista Vlado Pavlík, ktorý bol mimochodom aj porotcom a kurátorom dnešného podujatia a je slovenským  rekordérom v rýchlokreslení karikatúr. A tiež poprední slovenskí karikaturisti: Fero Mráz z Fiľakova a Pavol Švancár zo Svrčinoviec.
V tejto súvislosti treba spomenúť aj sponzorov, bez ktorých by moje knihy neuzreli svetlo sveta. Nazval by som ich, ako jeden z mojich priateľov, spisovateľ Milan Vároš, dobrými ľuďmi, filantropmi, ľuďmi so silným sociálnym cítením, milovníkmi umenia. Sú to veľkopodnikatelia: Zoltán Černák, ktorého firma Remark sa zaoberá exportom a importom, ako súkromník podniká v Palárikove; ďalej je to Tibor Cvik, vlastník opravovní rušňov a lokomotív, spoločnosti Loko Trans, ktorá sídli v Šuranoch. Keďže pán Cvik je v týchto dňoch hospitalizovaný, aj touto cestou mu v mene všetkých nás humoristov prajem skoré uzdravenie! A v neposlednom rade je to Ján Šimunek, špičkový slovenský poľnohospodár, vlastník spoločnosti Agrorent v Nesvadoch a František Štefánik, majiteľ Camionservisu v Nových Zámkoch. Všetci si za podporu tohto vydavateľského počinu zaslúžia uznanie.
                   
Zhovárala sa: Helena Pekarovičová.
::
Predstavujeme knihu Spoza čiary: Spoza čiary – priamo do hry

2 komentáre:

 1. Anonymný15.10.16

  Páčia sa mi Vaše aforizmy. Naposledy ma rozosmial aktuálny na tento týždeň; myslím ten o vyváženosti TV programov. Všetko dobré!

  Vlado z BA.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Anonymný21.10.16

   Rád by som to upresnil, nie je to moja myšlienka, ale aforizmus pána Maršálka a tiež sa mi páči. Teší ma však, že inklinujete k humoru a satire, ktoré sú balzamom na "rany"...milan kupecký

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.