- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

15. júla 2018

Slovo na nedeľu (127)


Tu im Ježiš povedal: „Nebojte sa!
(Mt 28, 10)
Strach je prirodzenou súčasťou nášho života. Je to emócia, ktorá nás sprevádza. Môžeme napísať, že strach koriguje naše správanie. Správne „množstvo“ strachu je brzdou, ktorá nás chráni, aby sme vedeli rozpoznať hroziace nebezpečenstvo. Pomocou nášho strachu vieme povedať „dosť!“ a uvedomiť si, že táto situácia je pre nás nebezpečná a radšej treba od nej odstúpiť.
Vedieť posúdiť a kontrolovať mieru strachu je veľmi dôležité. Pri podceňovaní tejto emócie môžeme zbytočne riskovať zdravie, prípadne život. Podceňovať pocit strachu sa skutočne nevypláca. Musíme byť opatrní a vedieť predvídať (zhodnotiť) každý nebezpečný úkon.

Na druhej strane, podliehanie strachu je taktiež škodlivé. Nemôžeme, nemali by sme sa všetkého báť. Nemôžeme byť zakríknutí, vyhýbať sa všetkému, čo nepoznáme. Nemôžeme byť ustráchaní, báť sa všetkého, vždy a všade. Prehnaný pocit strachu nám neumožňuje spoznávať nové situácie. Priveľký strach nás tlačí k múru a obmedzuje aj naše myšlienkové pochody. Bojíme sa prejaviť svoje názory, postoje k životu. Bojíme sa priznať k svojej viere. Bojíme sa priznať, že naše postoje k životu sú iné, ako majú ľudia okolo nás.
Práve v tomto sa nemáme báť. Musíme jednoznačne, zrozumiteľne a nebojácne vyjaviť svoj postoj k Pánovi Ježišovi. Nemáme sa báť tých, ktorí nám ponúkajú rôzne „moderné“ riešenia súčasných životných problémov. Kresťan si vie uvedomiť váhu strachu, ale nesmie byť ustráchaný, keď treba vyjaviť svoje názory, postoje, presvedčenie.
Ježiš nám odkazuje: „nebojte sa!“ – rozdávajte radosť okolo seba a tým sa oslobodíte od strachu. Ježišov kríž nám dáva pocit istoty a rúca bariéry strachu, ktoré nás obklopujú.

::
Predchádzajúce: Slovo na nedeľu (126)

4 komentáre:

 1. Anonymný15.7.18

  Strach sa dá prekonať istotou. Náboženská viera nedáva istotu, že to v čo veríme sa aj splní.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Anonymný15.7.18

  Veruže istota v mnohých prípadoch pomáha prekonať strach. Avšak dnešná neistota je to, v čom sme si všetci istí. Prajem všetkým pekné futbalové popoludnie! milan kupecký

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Anonymný16.7.18

   Tak to bolo aj u M. Gandhiho, ktorý vedel, že za protest s roľníkmi v štáte Bihár, sa dostane do väzenia najviac na dva roky. Stalo sa, odsedel si, ale len jeden rok.

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.