- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

23. augusta 2020

Nedeľné slovo (86)


Závislosť na Bohu

Na živote svätcov vidíme, že človek musí v prvom rade pracovať na sebe, až potom môže presviedčať druhých. Zmeniť seba znamená zmeniť svet. Poraziť pokušiteľa v sebe značí zvíťaziť na celej čiare.

Tomáš Kempenský v knihe Nasledovanie Krista radí: menej sa starať o to, čo sa deje vo svete, a viac sa starať o svoje vnútro.


Pravdaže, záleží nám aj na iných. Chceme im pomáhať a my sami tiež niekedy potrebujeme pomoc. Bez spolupatričnosti nemôžeme žiť. Žijeme však každý za seba, budeme sa zodpovedať za svoje vlastné skutky! Musíme si pomáhať, no iba Boh nás môže spasiť.

Naša závislosť na Bohu je objektívna, či si to uvedomujeme alebo nie. Nezahanbuje ani neponižuje človeka, práve naopak – dáva mu istotu a pevný bod, z ktorého môže odvinúť svoje aktivity. V Bohu je začiatok i koniec všetkého.

 

Ján Maršálek

::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (85)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.