- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6. júla 2021

Kalendár

 

Robert Hakala

Najlepším prostriedkom na meranie rýchlosti nášho života je kalendár. Doba sa zrýchlila, hovoríme, a tak sa snažíme ospravedlniť fakt, že na mnoho vecí, ktoré sme v minulosti hravo zvládali, dnes nemám čas. A pritom sa nič podstatné nezmenilo: každý deň má ten istý počet hodín, minút a sekúnd. Tak kde je potom problém?

Problém hľadajme v nás. V našich hodnotách. V tom, aké sú naše priority, čo považujeme za podstatné a čo odsúvame na vedľajšiu koľaj.

Tí, ktorí nič „nestíhajú“, s najväčšou pravdepodobnosťou sa dali na cestu hmotárstva. Opantala ich predstava, že všetko musia mať, že im stále niečo chýba... Úplne sa oddali svojej práci, zháňaniu rôznych kšeftov, prijali aj dve zamestnania, len aby si splnili materiálne ciele...

Rodina, priatelia, ušľachtilé záľuby sú na vedľajšej koľaji. Nestíhajú. Ešte ako-tak poslať esemesku, napísať stručný mail – a hlavne posťažovať sa: prepáč, ale nestíham, zajtra ti zavolám, teraz už musím letieť, mám dôležité rokovanie... Cennejší je výpis z účtu ako rozhovor s priateľom alebo čas venovaný deťom.

Preto vždy zosmutniem, keď mi niekto povie: nestíham. Znamená to, že už je niekde inde... Neobviňujme dni (a čas), že rýchlo letia. Kalendár za náš poplašený svet a pomýlený hodnotový systém naozaj nemôže!

 

Robert Hakala

::

Rozhovor s autorom: Ísť svojou cestou...

::

Prosíme, podporte naše úsilie – komentujte, vyjadrite svoj názor na publikovaný článok... a odoberajte náš vestník (podrobnejšie informácie).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.