- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

25. apríla 2022

Na margo súčasnosti

 

ZÁPISNÍK (16–17/2022)

Inflácia, zdražovanie, sociálne napätie... Spôsobila to vojna na Ukrajine? Alebo je poukazovanie na tento konflikt len ďalšou výhovorkou v rade? Čo nás dostalo do krízy?

Lebo populisti, lebo extrémisti, lebo fašisti, lebo kovid, lebo Rusko... Lacné, falošné interpretácie problémov sa nájdu vždy. Kto nevie alebo nechce, hľadá výhovorky. A kto chce niekoho biť, hľadá palicu.

::

Dostali sme sa do víru propagandy a manipulácie. Skutočná nezávislosť, svojbytnosť, bádanie a myslenie bez sluhovského komplexu sú i dnes tŕňom v oku mocných tohto sveta, osobitne tých, ktorí podľahli nejakej tupej ideológii alebo túžbe po mamone, ako aj užitočných idiotov (terminus technicus), ktorí vlastne nevedia, čo činia, keď slepo nasledujú módne názorové a politické trendy, premýšľajúc nie vlastnou, ale takpovediac požičanou hlavou.

::

Zaujímavé postrehy a poznámky k súčasnému dianiu prináša Branislav Michalka v článku Moderný verejný činiteľ – vzor hulvátstva a buranstva. Okrem iného píše: „Údajným pánom v štáte sa stal ľud, avšak v skutočnosti sa jeho ‚vládnutie‘ a vplyv obmedzuje len na jediný reálny príznak, ktorý je úzko spätý s našou témou: verejní činitelia prevzali jeho vkus, nálady a správanie. Moc si ponechali. Teraz už bez unavujúcej námahy vyzerať dôstojne. Tým vznikla neustále sa prehlbujúca špirála úpadku. Kým v minulosti si ľud budoval dôstojnosť vlastnej prezentácie, napodobovaním svojich vládcov (z čoho niektorí omylom usúdili, že mu je táto dôstojnosť spontánne vlastná, a že ak ju raz odloží, tak ju ľahko opäť nájde), tak dnes vidiac svojich vládcov, ako napodobňujú jeho ľudové móresy, spokojne klesá stále nižšie a nižšie, pretože, obrazne povedané: ak ‚páni‘ nosia džínsy, tak prečo by ľud nemohol nosiť tepláky?“
(Celý článok: Christianitas.sk)

::

Po tridsiatich rokoch „budovania kapitalizmu“ vidíme výsledky: rozvrat hospodárstva, narušené medziľudské vzťahy, úpadok kultúry a kultúrnosti, hrubé zneužívanie moci... Treba s tým niečo robiť!

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (15/2022)


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

1 komentár:

  1. Anonymný25.4.22

    Spravodlivosť bez milosrdenstva by bola krutosťou, no milosrdenstvo bez spravodlivosti je matkou rozkladu. Sv. Tomáš Aquinský

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.