- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

27. novembra 2023

Zachráňme deti!

 

ZÁPISNÍK (47/2023)

V uplynulých dňoch Slovenskom prebehla otrasná správa o samovražde pätnásťročného chlapca, žiaka základnej školy, ktorý bol zrejme šikanovaný spolužiakmi, najviac dvoma spolužiačkami (!), ako uviedol otec nebohého.

Chlapec s úmyslom zabiť sa vyšiel po rebríku na plochú strechu školskej budovy. Na mieste sa vzápätí zhromaždili ľudia. A čo je šokujúce, z radov prizerajúcich sa žiakov zaznievali nadávky aj pokriky, aby skočil!

Čo si o tom myslieť? Čo si myslieť o dnešných mladých? A čo o rodičoch? Aký je morálny stav našej spoločnosti?

Odbočme trochu, pozrime sa na problém z iného uhla.

Vdp. Marián Gavenda mal možnosť spoznať Afriku. Priviedlo ho to k porovnaniu „mladej Afriky a starej Európy“. V článku publikovanom v časopise Posol (č. 11/2023) napísal: „Afrických detí je veľa a vedia, čo je disciplína... Vitalita, deti skáčuce ako struny, radosť a mladosť – to návštevníkovi udrie do očí, len čo prejde cez brány letiska.“ A u nás? „Detí je málo. A sú bledé, bez života, zahľadené do svojich mobilov...“

Známy český lekár – neurológ Martin Jan Stránský dlhodobo varuje a hovorí, že ak chceme deťom pomôcť a uchrániť ich pred nezdravou závislosťou, depresiami a mentálnou retardáciou, musíme im vziať mobily!

 

Ján Maršálek


::

Vypočujte si: rozhovor s MUDr. Stránskym.

::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (46/2023).


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

1 komentár:

  1. Ďalší zaujímavý rozhovor s doktorom Stránským:

    https://www.youtube.com/watch?v=yfw18HgocG4

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.