- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

8. januára 2024

Rozvrat hodnôt

 

ZÁPISNÍK je súčasťou PriestorNetu už pomerne dlho – všeličo sa v ňom nazbieralo a niečo z toho, nazdávam sa, stojí za opätovné pripomenutie. V tomto roku preto nepíšem nové časti, ale vyberám z tých, ktoré boli publikované v rokoch 2014 až 2023.

::

Je zarážajúce, akým smerom sa v poslednom čase posúva kolektívne vedomie, ako sa mení spoločenská klíma v našom európskom civilizačnom priestore – čoraz viac k relativizovaniu a rozvratu hodnôt. So záujmom, sympatiami a pochopením (?) sa pristupuje k ostatným náboženstvám a kultúram, len na kresťanstvo, ktoré po stáročia formovalo našich predkov, sa hádže špina.

V predvianočnom vydaní Hospodárskych novín (roku 2013) nazvali Ježiša „provokatérom a buričom“, o kresťanstve sa tu píše s dešpektom a zle skrývanou iróniou. Autorke jedného z článkov tematickej prílohy sa zdá nepochopiteľné, že Cirkev doteraz existuje...

A vždy sa nájdu ľudia z radov veriacich, ktorí spravia službu „užitočného idiota“, zapojac sa do falošnej hry na vyváženosť a objektívnosť.

Takéto myšlienkové (mediálne) výplody sa oháňajú takzvane racionálnym uvažovaním. Ale čo je racionálne? Kresťanské normy, alebo bezmedzný, hodnotovo neukotvený (a tak paradoxne obmedzený) pragmatizmus?

::

Nasledujúci citát bude z Papiniho knihy Život Krista. Je to vynikajúce dielo. Nepoznám fascinujúcejší Ježišov životopis (odhliadnuc od evanjelií). Giovanni Papini napísal umelecky skvostnú a myšlienkovo bohatú literárnu mozaiku. Táto kniha (ťažko ju žánrovo zatriediť) vyšla vo viacerých jazykoch a v niekoľkých slovenských vydaniach. Citujem zo záverečnej kapitoly:

„Dávna rodina sa ničí: manželstvo je zničené cudzoložstvom a dvojženstvom; potomstvo sa mnohým zdá kliatbou a zbavujú sa ho všelijakými lesťami a úmyselnými potratmi; smilstvo má prednosť pred zákonnou láskou; sodomia má svojich oslavovateľov a svoje bordely, prostitútky verejné a tajné panujú nad ohromným národom slabochov a syfilitikov.“

Mimochodom, tieto slová napísal autor pred niekoľkými desaťročiami. Aké slová by zvolil dnes? Asi ešte ostrejšie.

(Rok 2014)

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (50/2023).


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.