- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

12. februára 2024

Propaganda

 

ZÁPISNÍK je súčasťou PriestorNetu už pomerne dlho – všeličo sa v ňom nazbieralo a niečo z toho, nazdávam sa, stojí za opätovné pripomenutie. V tomto roku preto nepíšem nové časti, ale vyberám z tých, ktoré boli publikované v rokoch 2014 až 2023.

::

Udivuje ma, ako ľahko sa mnohí ľudia podvolia propagande, ako ľahko sa dajú oklamať, ako rýchlo podľahnú stádovitosti. No nie vždy ide o omyl či naivitu. Niekedy je za tým pohodlnosť, ľahostajnosť alebo vypočítavosť.

Za vlády komunistov bola dovolená len jedna cesta, iné názory ako komunistické sa verejne nepripúšťali. Vedeli sme, že v televízii, v rozhlase, vo všetkých novinách a časopisoch (s výnimkou zahraničných a samizdatových) nájdeme v podstate to isté. Všetko muselo byť zostrihnuté podľa línie, ktorú určili držitelia moci. Lenže teraz?!

Máme slobodu slova. A hoci je rôznymi spôsobmi narúšaná a deformovaná, predsa len platí. V porovnaní s minulosťou si môžeme dovoliť omnoho viac, v dobrom i zlom. No zdá sa, že zostáva pri teórii, resp. pri možnosti. V praxi sa aj dnes z väčšiny médií šíri jeden hlas, jeden názor, jedna móda. Ostatné médiá, s odlišným smerovaním, sú na okraji záujmu.

Udivuje ma, že to ľuďom nie je podozrivé. Zrejme málokomu sa chce ísť proti prúdu, málokto má odvahu povedať kráľovi, že je nahý.

Všetko zaznávané, odstrkované a prenasledované má tendenciu sa radikalizovať, zvlášť v prostredí hodnotového relativizmu. Nečudo teda, že popri hlavnom prúde – „pokrokovom, politicky korektnom“ – vznikajú extrémy, množia sa chorobné a zhubné bunky, živené konšpiračnými teóriami a odporom ku všetkému oficiálnemu; pričom zdravý protiprúd, ktorý nestavia na móde, ale na overených hodnotách, je kdesi v podloží, málo viditeľný, málo verejne vnímaný a akceptovaný.

(Rok 2014)

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci ZÁPISNÍK: Zápas o vieru.


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.