- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

29. apríla 2024

Paradoxy

 

ZÁPISNÍK je súčasťou PriestorNetu už pomerne dlho – všeličo sa v ňom nazbieralo a niečo z toho, nazdávam sa, stojí za opätovné pripomenutie. V tomto roku preto nepíšem nové časti, ale vyberám z tých, ktoré boli publikované v rokoch 2014 až 2023.

::

Mnohí odhodili vieru v Boha. Ale veriť neprestali. V snahe zapáčiť sa svetu zanevreli na stáročiami overené, dôstojné a ušľachtilé kresťanstvo a svoju vieru preniesli na pokrok či konzum, alebo sektárske bludy a konšpirácie, prípadne na všelijaké ezoterické zlátaniny. Neveria v Boha, no sú ochotní uveriť akejkoľvek hlúposti. Je to vlastne prirodzené: keď si niekto odreže konár, na ktorom sedí, a začne padať, chytá sa každej vetvičky, aby sa zachránil...

::

Reakciou na jednostrannosť a propagandistický charakter veľkých mediálnych subjektov je vznik alternatívnych médií (malé nezávislé časopisy, blogy, internetové rádiá...). Treba to vítať, ľudia tak majú možnosť objektívnejšie posúdiť, čo sa vo svete deje. Je však faktom, že niektoré podoby „alternatívy“ sú čudesné. Ako nejaká pliaga sa rozmohli rôzne špekulácie, podivné predstavy, všetko spochybňujúce komentáre... a taktiež zarážajúca jazyková nedbalosť a vulgárnosť. A tak sa pravda stráca v množstve odpadu a špiny.

::

Ešte donedávna platilo, že človek sa k nejakej významnej funkcii musel postupne prepracovávať – až po mnohých rokoch a skúsenostiach získal dôležité postavenie. Teraz akoby sa to obracalo naruby. Niekto sa z roka na rok stane riaditeľom, veľkým manažérom, alebo poslancom či dokonca prezidentom. Je to nezdravé.

::

Obyvateľstvo starne, priemerný vek sa zvyšuje, rodí sa málo detí. Odpoveďou západnej spoločnosti je kult mladosti, krásy a zdravia. Chceme klamať sami seba. Chceme zázračne omladnúť. Chceme nemožné... Boží zákon nezrušíme ani ústavnou väčšinou, ani referendom, a veru ani rodovou rovnosťou.

(Rok 2019)

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci ZÁPISNÍK: Kritikon.


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.