- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

19. júna 2024

Žiarlivosť

 

Ján Grešák

Manželstvo im neklapalo od samého počiatku. On bol nesmierne žiarlivý, až budil hrôzu. Pochádzal z chudobnej rodiny, nikdy nič nemal, a odrazu mal ženu, ktorá si udržiavala veselý výzor, a bola pôvabná aj v najlacnejších šatách. Znepokojil sa a ako lakomec najradšej by ju bol nosil vo vrecku, aby mu z nej nikto nevzal ani štipku. Preto nechcel, aby ďalej pracovala vo fabrike, pretože tam by ju mohol každý muž pozdraviť, usmiať sa na ňu, a ktovie čo ešte. Bola teda doma, starala sa o deti.

On sa vraciaval z roboty cvalom, prehliadal si ju od hlavy po päty a hneď ju spovedal, kde bola okrem nákupu, koho stretla, či nebol u nich niekto na návšteve pod dákou zámienkou, alebo si len tak poplietol dvere.

Bola z toho zúfalá, neraz odmietla odpovedať. Vtedy behal po byte ako zbavený rozumu. A najviac udivovalo, že zúril bez slova, ani hláska nevydal, zrejme nechcel, aby bol ktokoľvek svedkom jeho nepríčetnej žiarlivosti.

Roky bežali, deti dospeli. Ona zakrátko podľahla zákernej chorobe. On denne chodieval na cintorín. Sledoval, či sa pri jej hrobe neobjaví dáky cudzí muž.

 

Ján Grešák


::

Z tvorby autora:

Vianoce kedysi

Ján Grešák: Básne

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.