- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

11. marca 2012

Parlamentné voľby: deň po

Zrkadlo týždňa - 10/2012

Nepochybne najdôležitejšou celospoločenskou udalosťou uplynulého týždňa na Slovensku boli včerajšie parlamentné voľby - mimochodom, v poradí ôsme od zmeny politického systému v roku 1989.
Voľby prebehli až udivujúco pokojne, kultivovane a podľa všetkého aj spravodlivo, a to napriek nečistej a zavádzajúcej predvolebnej kampani. Ich výsledky nepovažujem za prekvapujúce, sú odrazom a obrazom dlhodobejšieho vývoja a z tohto pohľadu je víťazstvo Smeru zaslúžené a pochopiteľné.

O priazeň voličov sa uchádzalo celkovo 26 strán. Do Národnej rady Slovenskej republiky sa dostalo šesť politických subjektov, zvyšných 20 teda neuspelo. Pozitívne je, že sa do parlamentu nedostali rôzne novotvary či novoútvary, charakterizované zväčša podivným názvom i pozadím; bude tam však chýbať strana dôsledne obhajujúca naše národné záujmy. Myslím si totiž, že národná strana (teraz nehovorím o žiadnej konkrétnej) by mala byť súčasťou parlamentného politického spektra, aby vyvažovala nezdravé globalizačné tendencie.
Ešte spomeniem do omrzenia kladenú otázku, kto je vlastne po týchto voľbách lídrom pravice. Dojemný záujem väčšiny politológov a komentátorov o túto tému pôsobí pri pohľade na politické trasorítky, ktorých sa to týka, priam tragikomicky. Veru, kde niet osobností, tam sa môže stať lídrom aj náhodne vybraný panák.
Tak či onak, ani tieto voľby nič podstatné nevyriešia. Tomu, čo si chystáme a zaslúžime, neujdeme. Znova pripomeniem pekný výrok Daniela Heviera, hoci vyslovený v inej súvislosti: "Táto civilizácia si nezaslúži nič iné, iba to, čo ju čaká."   (Porovnaj: Heviho diár, 2. 1. 2012)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.