- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6. januára 2013

Zjavenie Pána

Zrkadlo Písma – 1/2013

A hľa, hviezda, ktorú videli na východe, išla pred nimi, až sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťa. Ako zbadali hviezdu, nesmierne sa zaradovali.
(Mt 2, 9-10)

Tá hviezda svieti stále. Ale niektorí ju nevidia alebo nechcú vidieť. Tá hviezda ukazuje smer. Môže nás priviesť k dobrému cieľu, ak ju budeme nasledovať.
V temnote sveta zažiarilo Svetlo, aby sme nemuseli tápať a blúdiť. Niekto sa zaradoval, niekto sa zľakol. Po svete sa potuluje nemálo herodesov, ale žijú tu aj dobrí, múdri králi – králi ducha.
Ježiš sa zjavil ako cesta, pravda a život. A my – hoci slabí, nemotorní, ťarbaví, ustráchaní, ubolení, alebo nekriticky samoľúbi a namyslení – máme ho nasledovať. Máme sa obrátiť, činiť pokánie a rozvinúť svoje talenty až k hraniciam možností. Máme prejsť uchom ihly. S krížom dôjsť do cieľa... Bohu nič nie je nemožné.

::
Užitočný odkaz: Liturgický kalendár.

5 komentárov:

 1. Dávno som nečítal o uchu ihly, až som si myslel, že tá debata je uzavretá...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Naopak, tá debata je otvorená... Čo keby sme ju obohatili?

   Odstrániť
  2. Debatovať o nekonečne možno nekonečne...

   Odstrániť
  3. To je pravda - o nekonečne by sme mohli debatovať do omrzenia, ale teraz mám na mysli ten konkrétny (silný a varovný) Ježišov výrok, zachytený v Biblii, ktorý možno chápať aj ako básnický obraz: o tom, ako ťava a boháč prejdú alebo neprejdú cez ucho ihly... Ale možno o tom napíšem článok. Vďaka za inšpiráciu.

   Odstrániť
  4. Je to tak, ak človek prestane vnímať podobenstvá, dostane sa na scestie všednosti.

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.