- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

10. marca 2013

Znovuzrodenie


Zrkadlo Písma – 10/2013

Bratia, kto je v Kristovi, je novým stvorením. Staré sa pominulo a nastalo nové. Ale to všetko je od Boha, ktorý nás skrze Krista zmieril zo sebou a zveril nám službu zmierenia.
(2 Kor 5, 17-18)

Človek sa potrebuje narodiť dvakrát – raz telesne, raz duchovne. Potom sa stáva novým stvorením, už nepatrí hmote, patrí Bohu. Postupne odkladá a zanecháva všetko zbytočné, aby mohol narásť až k hraniciam svojich možností.

Lev Nikolajevič Tolstoj v románe Vzkriesenie píše: „V každom človeku sú dvaja ľudia. Jeden duševný, túžiaci po takom šťastí, ktoré by bolo šťastím aj pre iných, a druhý živočíšny, ktorý hľadá šťastie len pre seba a je ochotný kvôli tomu obetovať šťastie celého sveta.“
Ide o to, ktorá strana preváži, na ktorú stranu váh položíme svoje vedomé „áno“. Kristus nám ukazuje cestu zmierenia a víťazstva. Kresťanstvo predstavuje najvznešenejší spôsob bytia.

::
Predchádzajúce zamyslenie: Pokánie.
::
PriestorNet :: niečo navyše.

2 komentáre:

 1. Anonymný10.3.13

  Bez vlastného šťastia človek nie je schopný rozdávať šťastie iným. Najlepšia teda je aurea mediocritas.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zlatá stredná cesta - áno, ale nemala by sa spájať s kompromisníctvom. Zlatá cesta je cesta čnosti.

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.