- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

31. augusta 2013

Pokora a pracovitosť

Zrkadlo Písma – 35/2013

Synu, v pokore konaj svoje práce, a milovať ťa budú viac ako najslávnejších ľudí. O koľko si väčší, o toľko sa uponižuj vo všetkom, a budeš milý Bohu.
(Sir 3, 19–20)

Nájde sa dnes rodič, ktorý by sa takto prihováral dieťaťu? Pokora a pracovitosť: vlastnosti ponechané v minulosti. A pritom také dôležité pre budúcnosť!

Dobre už bolo, tvrdia viacerí myslitelia, zaoberajúci sa analyzovaním globálnych trendov. Čaká nás kríza nevídaných rozmerov: ekonomická, ekologická, energetická, potravinová... Pracovitosť a skromnosť sa nám zídu.
Ale všetko zlé je na niečo dobré. Ťažkosti nás môžu zoceliť, očistiť, napraviť, priviesť k Bohu. Možno budeme žiť skromnejšie, ale zato po svojom, prirodzenejšie, ľudskejšie. Len nečakajme, že všetko a vždy pôjde jedným smerom, podľa našich predstáv; svet je zložitejší. Pekne to vyjadril svätý Augustín v diele Boží štát (11. kniha, 18. kapitola):
„Sled storočí Boh ozdobil ako najkrajšiu báseň početnými antitézami, protikladmi.“

::
Prečítať si môžete aj knihu zamyslení na každý týždeň v roku:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.