- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5. decembra 2016

Svetlo a tma

Vlado Gregor
Začína byť symptómom tejto doby, že vo veľkom urážajú takzvaných chudobnejších a hlúpejších, ktorí však na celom svete začínajú mať plné zuby svojich samozvaných poučovateľov a mudrlantov. Z veľkého pokorenia a hlúpych urážok nevyhnutne vzniká a rastie veľký hnev, pred ktorým sa logicky trasú tí, čo ho možno aj nevedomky vyvolali a zapríčinili.
Vzniká a vzrastá aj veľké znechutenie z ambícií monoteistických náboženstiev, ktoré mnohých ľudí vedie až k chvále pohanstva a túžbe po ďalšom utopickom reformovaní sveta takýmto spätným smerom. Bude to asi tým, že tak ako sa židovstvo odklonilo od prorokov, tak sa kresťanstvo odklonilo od Krista. Na adresu a obranu moslimov môžem povedať, že sa najmenej odkláňajú od skutkov a správania svojho zakladateľa...

Každý človek, či už s väčšími a či menšími talentami, žije ako môže a ako vie a popritom by sa ešte rád cítil trochu výnimočnejší a vyvolenejší ako ostatní. Je iste dôležité aj uvedomenie si vlastných komplexov a nedostatkov, ale treba si navzájom uznať, že ten Svätopluk a prvé slovanské, slovienske a či slovenské nadkmeňové spoločenstvo tu bolo pred Přemyslovcami, Arpádovcami a Piastovcami. Nedávno som sa dozvedel aj to, že peniaze z našich banských miest mali značný podiel na výžive poľských vojsk, ktoré nám roku 1683 pomohli ubrániť Viedeň a iste aj susedný Prešporok pred osmanskou presilou a pohromou.
Stále a pre všetkých jednotlivcov i národy bude platiť to biblické pravidlo, aby sme si nezakrývali oči, pravidelne si čistili zrak a aby, podľa možností a schopností, hovoril každý pravdu svojmu bratovi. Jedine to pomôže prežiť obrovskému ľudstvu na našej malej Zemičke, keď si to uvedomí čo najviac jednotlivcov a rôznych spoločenstiev.
Je ťažké tlmiť svoje ambície a samochvály s cieľom uznania a pochvaly od všetkých ostatných, ale mali by sme sa, v rámci tých svojich možností a schopností, o to snažiť, popri zachovaní vlastnej dôstojnosti a sebaúcty.
A napokon by sme si mali uvedomiť, že napriek všetkým chybám ich nasledovníkov a vyznávačov, sa okrem prorokov, Krista a zopár ich úprimných, pokorných a nezištných pokračovateľov, ktorých my katolíci nazývame svätcami, nič lepšie na tejto planéte nevyskytlo a ani nevyskytne. Dúfajme preto, že na konci dejín príde AMEN SVETLO a nenastane AMEN TMA...
Vlado Gregor
::

Ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.