- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

4. decembra 2016

Slovo na nedeľu (45)

Kým neprídem, venuj sa čítaniu, povzbudzovaniu a vyučovaniu.
(1 Tim 4, 13)
Tento verš z Pavlových listov Timotejovi je mi obzvlášť milý. Apoštol vyzýva jedného z nasledovníkov nášho Pána, aby sa venoval „čítaniu“ a okrem iného nech ostatných členov spoločenstva povzbudzuje a vyučuje (Pánove učenie). Viem, v tej dobe bolo veľmi málo kníh (spisov), ktoré zaznamenávali myšlienky nielen Ježiša, ale aj iných filozofov a mysliteľov. Pavol však predvídavo upozorňuje na potrebu čítania (vzdelávania), pretože iba čítaním môže človek posunúť svoj rozumový potenciál dopredu. A platí to aj dnes.

V súčasnosti máme nekonečné množstvo kvalitnej literatúry každého žánru. Môžeme siahnuť po knihe takmer od každého špičkového autora prózy, filozofie, vedeckej literatúry a trebárs aj poézie. Pretože dobrá kniha nie je len tá, ktorá sa venuje niektorému náboženskému problému. Existuje próza, ktorá rozoberá dušu človeka na mimoriadne kvalitatívnej úrovni. Napríklad F. M. Dostojevskij. Jeho romány sú brilantnou ukážkou toho, ako autor dokázal odhaliť aj tie najtajomnejšie zákutia ľudskej psychiky.
Ja čítam veľmi rád. Milujem čítanie, je to pre mňa tá najkrajšia činnosť. Mám množstvo kníh, ktoré ma obohatili a inšpirovali. Mám knihy, ktoré mi ukázali cestu, po ktorej teraz kráčam. Knihy sú pre mňa tak potrebné ako chlieb a voda. Držia ma pri živote. Čítam takmer denne Písmo a snažím sa pochopiť jeho tajomstvá. Pretože Písmo je veľmi, veľmi ťažké na pochopenie. Skutočne. V Písme je zaznamenaná celá naša história. A nielen ona. Je tam zaznamenaná aj celá naša budúcnosť. Len ju nevieme správne dešifrovať.
::
Predchádzajúce: Slovo na nedeľu (44)
::

Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

2 komentáre:

 1. Anonymný6.12.16

  Chcem sa spýtať, aký román(knihu) od F. M. Dostojevského by p. Hakala odporučil na čítanie, prípadne aký sa mu zdal najlepší (už dlho si chcem niečo od Dostojevského požičať,snáď sa raz k tomu dostanem). Vítané sú akékoľvek návrhy od kohokoľvek. Ďakujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keďže sú vítané návrhy od kohokoľvek, zareagujem: Dostojevskij patrí medzi mojich obľúbených autorov.
   Myslím, že najlepšie je začať románom Zločin a trest.

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.