- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

26. septembra 2018

Trabanty v rakúskom Mauthausene


Na automobily značky Trabant sa tí skôr narodení zaiste veľmi dobre pamätajú, dnes sú však skôr raritou. Aj ja som ich často vídal, najviac na cestách bývalej Nemeckej demokratickej republiky. Na ich adresu padlo neraz veľa posmeškov i vtipov, napriek tomu sa však tieto autá predávali nielen v NDR a bývalých socialistických krajinách, ale aj na kapitalistickom Západe. Napríklad v roku 1966 sa predalo v Nemeckej spolkovej republike 229 trabantov a v roku 1967 ďalších 151 kusov týchto východonemeckých automobilov. Trabanty sa však exportovali aj do Belgicka, Holandska, Fínska, Nórska, Rakúska, Švajčiarska a Grécka.
Ešte úspešnejší bol ďalší osobný automobil Wartburg, ktorého sa predalo v Nemeckej spolkovej republike v roku 1967 až 334 kusov. Ba wartburgy sa krátkodobo exportovali aj na náročný trh USA.

Vráťme sa však k trabantom. Samotný názov Trabant znamená v preklade družica. Trabanty sa začali vyrábať v roku 1957 (nultá séria v počte 50 kusov) a pomenovanie auta bolo inšpirované štartom prvej sovietskej kozmickej družice Sputnik. Výrobný závod Sachsenringwerke mal svoje sídlo v meste Zwickau. Od roku 1957 do roku 1991 bolo vyrobených viac ako tri milióny trabantov. Až do roku 1989 sa tento automobil vyrábal výhradne s dvojtaktným motorom, v roku 1989 sa začali do nich montovať 1,1-litrové štvortaktné motory VW Polo. Posledné trabanty zišli z výrobných pásov automobilky v apríli 1991. V tom istom roku putovala posledná exportná zásielka do Turecka.


Tieto autá však ani zďaleka nie sú nenávratnou minulosťou. Práve naopak, dnes sú ešte vzácnejšie ako v minulosti a sú vyhľadávané milovníkmi automobilových veteránov ako cenné historické exponáty. Aj dnes jazdia po cestách, a to dokonca nielen v krajinách bývalého východného bloku, ale aj v západnej časti Európy. Mávajú tam aj svoje zrazy.
Jedného takého zrazu som sa zúčastnil 15. septembra 2018 v rakúskom meste Mauthausen. Áno, v tom Mauthausene, v blízkosti ktorého sa nachádza bývalý koncentračný tábor, postavený nacistami počas ich hrôzovlády v Rakúsku. Nadšencov trabantov je v Rakúsku pomerne veľa a sú združení v kluboch. Majú dokonca aj svoju webovú stránku: trabantfreunde.at


Zraz trabantov v Mauthausene bol jedným z mnohých, ktoré fanúšikovia týchto vozidiel organizujú. Podujatie nieslo názov 1. Mauthausener Trabant –Treffen (1. mauthausenský zraz trabantov). Na zraz sa dostavili zachované trabanty s rôznymi typmi karosérie, z ktorých najstaršie boli vyrobené v rokoch 1968 a 1971. Predstavili sa v rôznych farbách a vytvorili tak pestrú farebnú zmes malých dvojtaktných automobilov, vyrobených v dnes už neexistujúcom štáte v druhej polovici 20. storočia. Zraz organizoval Alexander Nerat, sám nadšený vodič trabanta, ktorý privítal nielen majiteľov trabantov, ale aj zvedavých divákov. Jeden z účastníkov zrazu, ktorý hrdo prezentoval svoj trabant z roku 1968, sa okrem iného vyjadril: „Chceme zachytiť pre potomkov kus nemeckej automobilovej histórie.“


Je zjavné, že tento automobilový klenot z bývalej Nemeckej demokratickej republiky sa aj naďalej teší veľkej obľube v Rakúsku – organizátori plánujú uskutočniť podobné podujatie v Mauthausene aj na budúci rok.

Text a snímky: Karol Dučák
::
Váš názor nás zaujíma! Môžete ho vyjadriť formou komentára pod článkom. Ďakujeme.

1 komentár:

  1. Priznávam, nevedel som, že „trabant“ znamená „družica“... Ďakujem za článok.

    Inak, tieto autá sa nám kedysi zdali škaredé, no rokmi akosi opekneli...

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.