- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

28. júla 2019

Nedeľné slovo (30)


Rovnováha
Civilizačný vývoj nás čoraz väčšmi odtŕha od prírody. Oddelili sme sa od nej v miere doteraz nevídanej, no celkom uniknúť nemôžeme. Prírodné sily pôsobia naďalej. Nevyhneme sa ani vplyvom počasia – raz je pekne, inokedy sychravo, niekedy chceme dážď, inokedy nám dážď prekáža.
Príroda nás učí pokore a pracovitosti, učí nás vnímať svet realisticky, bez fatalizmu aj bez domýšľavosti – dáva nám totiž lekcie z poznania našej slabosti, ale aj našich schopností.

Čo nemôžeme ovplyvniť, to máme prijať s vyrovnanou mysľou. Povedzme počasie – zbytočne sa budeme zlostiť, keď nám nevyhovuje, omnoho lepšie je prispôsobiť sa a nevyhnutnosť zahrnúť do svojich plánov.
Nedajme sa vyviesť z rovnováhy nepodstatnými vecami. Cvičme sa v stálosti a vytrvalosti. Nebuďme ako trstina klátená vetrom, kráčajme nezlomne k cieľu, bez ohľadu na počasie či nepriazeň niektorých ľudí.

::
Predchádzajúce: Nedeľné slovo (29)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.