- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

11. októbra 2020

Nedeľné slovo (93)

 

Svedectvo

Pravá kritika pomáha a posúva dopredu. Nevybíja sa pomenovaním negatív, hodnotí komplexne, všíma si aj klady, berie do úvahy okolnosti a súvislosti.

Bez kritiky a sebakritiky by sme zrejme uviazli v sebauspokojení, v sebaklame, v stagnácii. Dobre mienená kritika je ako dobre nastavené zrkadlo, v ktorom môžeme vidieť aj smietku či brvno v našom oku.

Je však čosi závažnejšie a účinnejšie ako kritika, ako posudzovanie, vysvetľovanie alebo zdôvodňovanie – je to svedectvo. Svedok pozná a vie, pretože zažil. Jeho presvedčenie je pevné. Verí svojej ceste. Horí vnútorným plameňom, keď vypovedá o tom, čo ho napĺňa, čo ho dvíha a vedie.

Úlohou kresťana je nielen po kresťansky žiť v ulite súkromia, ale tiež svedčiť o viere, evanjelizovať, byť vyznávačom a svedkom. Naším poslaním je vydať svedectvo, lebo keď budeme mlčať o Bohu, odmlčí sa on v nás.

 

Ján Maršálek

::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (92)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.