- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

18. apríla 2021

Nedeľné slovo (119)

 

Sloboda v zodpovednosti

Človek, ktorému záleží na slobode v zodpovednosti, musí dávať prednosť vlastnému poznaniu a svedomiu pred poznaním a svedomím iných, samozrejme s úctou k pravde, musí sa sám zodpovedne rozhodovať, a to nie je ľahké, žiada si to odvahu a ochotu niesť následky svojich rozhodnutí, predpokladá to vieru a pripravenosť korigovať vlastné názory, ak sa dostanú s poznanou pravdou do rozporu.


Ísť vlastnou cestou, cestou vlastného poznania, znamená brať do úvahy zdedené hodnoty aj múdrosť iných, ale kriticky a uvedomelo; znamená to ísť za svojím cieľom, v súlade so sebou samým, svojím presvedčením a svedomím.

Byť sám sebou, žiť svoj život. Neignorovať druhých, ale ani nepreberať bezhlavo ich názory. Prejavovať zároveň úctu a obozretnosť. Skrátka, žiť ako kresťan.

 

Ján Maršálek

::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (118)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.